Flow, czyli zapatrzony w Apple Samsung integruje aktywności między urządzeniami

Flow, czyli zapatrzony w Apple Samsung integruje aktywności między urządzeniami

Flow, czyli zapatrzony w Apple Samsung integruje aktywności między urządzeniami
20.05.2015 14:52

Moda na „integrowanie doświadczenia użytkownika” (cokolwiekby to miało znaczyć) trwa w najlepsze. Samsung pozazdrościł Applemechanizmu Continuity, pozwalającego na przenoszenie stanu pracymiędzy oprogramowaniem działającym na iPhonie, iPadzie i Maku istworzył jego własny odpowiednik o nazwie Flow. Jeśli wierzyćoficjalnej prezentacji, Flow sprawi, że nasze życie będzie upływaćna płynnym przełączaniu się pomiędzy kolejnymi urządzeniamiSamsunga.

Użytkownicy urządzeń Samsunga z Androidem już mogą pobrać zesklepu Play aplikację Flow (w wersji beta). Tak jak wcześniejzapowiadano, pozwala ona przenosić treści i aktywności międzyurządzeniami koreańskiego producenta, włączając w to smartfony,smartzegarki, smarttelewizory a nawet pozbawione prefiksu „smart-”tablety i komputery.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na Flow składająsię trzy współpracujące ze sobą usługi. Pierwsza z nich toTransfer, służąca do przeniesienia danych i aktywności międzyurządzeniami za pomocą kilku dotknięć ekranu. Możemy w tensposób np. przenieść zdjęcie zrobione smartfonem na tablet,możemy też np. przekierować wideorozmowę z tabletu na smartfon.

Druga usługa to Defer, dzięki której można zatrzymać danąaktywność w jej aktualnym stanie i odtworzyć ją później, czy tona tym samym urządzeniu, czy na innym – na przykład pracując zarkuszem kalkulacyjnym na tablecie w podróży możemy pracę tęwstrzymać, a potem wznowić już na komputerze osobistym. Niejasnejest jednak, jak miałoby to być realizowane na PC – na klipiewideo bardzo starano się nie pokazać żadnego systemu operacyjnego,zobaczyliśmy jedynie przeglądarkę Chrome.

Samsung FLOW

Finalnie mamy też usługę Notify, służącą do przekazywaniapowiadomień w trybie push między urządzeniami. Dzięki Notifymożemy np. zobaczyć, że ktoś do nas dzwoni bezpośrednio nasmartzegarku, czy też dowiedzieć się z ekranu TV, że akumulatorsmartfona jest niemal rozładowany.

Wszystkie te usługi na urządzeniach z Androidem wykorzystująstandardowy mechanizmintencji, a więc ich integracja z istniejącymi i przyszłymiaplikacjami nie powinna być trudna. By zacząć, wystarczy zestawićgrupę współpracujących ze sobą urządzeń Samsunga i aktywowaćusługi Flow poprzez przycisk współdzielenia danych w aplikacji. Wprzyszłości pojawić się ma specjalny przycisk Flow, pozwalającyna wznawianie aktywności w zadany przez użytkownika sposób. Wartopodkreślić, że do działania Flow nie wykorzystuje żadnegocentralnego serwera, urządzenia komunikują się tylko między sobą,peer-2-peer, rozgłaszając swoją obecność po Bluetooth, a danewymieniając po Bluetooth i Wi-Fi (dla klientów w tej samej sieci).

Lista obsługiwanych przez Flow urządzeń jest póki co skromna,to przede wszystkim najnowszy sprzęt Samsunga, w tym Galaxy S5 i S6,Galaxy Alpha, fablet Note 4 czy tablet Galaxy Tab S. Testową wersjęaplikacji znajdziecie w GooglePlay.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)