Fn. Czy wiesz do czego służy ten klawisz?

Fn. Czy wiesz do czego służy ten klawisz?

Fn. Czy wiesz do czego służy ten klawisz?
Karolina Kowasz
21.02.2021 17:08, aktualizacja: 06.03.2024 21:50

Klawisz Fn jest często spotykany na klawiaturach laptopów. Z jego pomocą użytkownik może zmienić funkcje innych klawiszy, dlatego często jest nazywany klawiszem funkcyjnym.

Czym jest klawisz Fn?

W dużym skrócie, Fn jest klawiszem dotyczącym opcji. Pozwala on modyfikować funkcje innych klawiszy. Fn różni się od innych klawiszy na klawiaturze – użytkownik może w dowolnym momencie zmienić funkcję każdego innego klawisza. Jednak klawisz Fn nie jest rejestrowany jako klawisz przez system operacyjny, przez co nie można nie można przestawić jego ustawień.

W zależności od marki urządzenia, posiadanego przez użytkownika, klawisz Fn może pełnić różne funkcje. W przypadku laptopów od Apple, w połączeniu z innymi przyciskami, użytkownik może sterować takimi ustawieniami jak jasność ekranu czy głosność dźwięku. Urządzenia Lenovo za to mają klawisz Fn zakodowany na stałe, aby pomóc uruchomić BIOS, gdy użytkownik musi wprowadzić w nim zmiany.

Przydatne skróty klawiaturowe z użyciem Fn

[h3]Urządzenia z systemem macOS[/h3]Poniżej umieszczamy kilka przydatnych skrótów z użyciem klawisza funkcyjnego Fn w systemie od Apple:Fn+Delete: usuwa znak z prawej strony punktu wstawianiaFn+strzałka w górę: przewija okno o jedną stronę w góręFn+strzałka w dół: przewija okno o jedną stronę w dółFn+strzałka w lewo**: powoduje przejście do początku dokumentuFn+strzałka w prawo**: powoduje przejście do końca dokumentuWięcej przydatnych skrótów można znaleźć na stronie Apple.

Urządzenia z systemem Windows

Jeżeli jesteście użytkownikami Windowsa, to warto znać funkcje korzystające z klawisza Fn:

  • Nacisnięcie i przytrzymanie klawisza Fn podczas przesuwania palca w górę i w dół na padzie kierunkowym pozwoli na przewijanie wewnątrz dokumentu
  • Nacisnięcie i przytrzymanie klawisza Fn, jednocześnie trzymając naciśnięty klawisz ze znakiem M, J, K, L, U, I, O, P, lub 0 pozwala na korzystanie z klawiatury numerycznej

Więcej przydatnych skrótów można znaleźć na stronie Microsoft.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)