Fora ciągle żyją: phpBB 3.1 to przyczajony tygrys o ogromnych możliwościach

Fora ciągle żyją: phpBB 3.1 to przyczajony tygrys o ogromnych możliwościach29.10.2014 17:02
Fora ciągle żyją: phpBB 3.1 to przyczajony tygrys o ogromnych możliwościach
Redakcja

Choć sieci społecznościowe pchają się do nas drzwiami i oknami, w Internecie wciąż żywy jest inny sposób wymiany poglądów, dyskusji – fora internetowe. Jeden z najpopularniejszych ich silników, phpBB właśnie obchodzi święto. Wydano najnowszą wersję 3.1, nad którą prace prowadzono przez kilka ostatnich lat i która kieruje jego rozwój na zupełnie nowe tory. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co oferuje Ascraeus, bo właśnie tak ochrzczono tę edycję. W przeciwieństwie do niedawno opublikowanego MyBB 1.8 tutaj nie zobaczymy zmian od razu, a przynajmniej nie stanie się to bez dokładnego przyglądania się funkcjom oferowanym przez silnik forum.

W pewnym momencie uwagę może zwrócić centrum powiadomień, które bez przeładowania strony, za pośrednictwem technologii Ajax poinformuje nas np. o tym, że ktoś nas cytował, że pojawiła się odpowiedź w obserwowanym przez nas temacie, a także że otrzymaliśmy prywatną wiadomość. Profile mogą obecnie korzystać z avatarów zintegrowanych z popularnym systemem Gravatar, zaletą jest również wsparcie dla logowania za pomocą oAuth – do rejestracji nowego konta, czy też logowania możemy wykorzystać konta Google, Facebooka i Bit.ly. Wprowadzono funkcję „soft delete” tj. usuwanie postów, które początkowo nie usuwa ich zupełnie z bazy, a jedynie przenosi do miejsca niewidocznego dla użytkowników. Ulepszone zostały globalne ogłoszenia, które teraz mogą być powiązane z konkretnym forum, rozwiązując problem uprawnień (notabene, bardzo rozbudowanych). Goście uzyskali dostęp do prostej strony kontaktowej, a lista osób zajmujących się forum może być skonfigurowana i nareszcie posiada podział na grupy użytkowników.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wykorzystywany przez phpBB styl prosilver stał się w pełni responsywny. Dzięki temu rozwiązaniu, fora oparte na nim będą automatycznie dopasowywać się np. do urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety. Zmiana ta dotyczy także panelu administracyjnego. Styl zawiera znacznie więcej elementów HTML5 i CSS3, wiele z obrazków zamieniono na style, a przyciski nawigacyjne zostały zupełnie przeprojektowane. Całość korzysta z bardzo popularnej biblioteki jQuery, która w zasadzie stała się pewnego rodzaju standardem w świecie JavaScriptu. Pozwoliła ona na bardzo intensywne wykorzystanie Ajaxa, czegoś, czego phpBB brakowało od dawna. Zmiany pojawił się i pod maską: style mogą być dziedziczone w łatwiejszy sposób, zapewniając prostsze tworzenie „odmian” skórek. System szablonów to obecnie Twig, który zastąpił autorskie rozwiązania stosowane do tej pory.

Ogromną zmianą, która stanie się zapewne dużym ułatwieniem dla administratorów forów jest wprowadzenie systemu rozszerzeń. Był on dostępny już w phpBB 2.0 i 3.0, ale dopiero teraz ewoluował do postaci, którą można nazwać naprawdę użyteczną. Nie każdy musi wiedzieć, więc przypomnijmy: do tej pory instalowanie dodatków tworzonych przez społeczność wymagało od nas najczęściej ręcznej edycji kodu. Co prawda zostało stworzone narzędzie o nazwie AutoMOD, a także odpowiedni standard opisywania rozszerzeń korzystający z XMLa, których połączenie pozwalało na teoretycznie szybkie instalowanie bez otwierania edytora, ale jak to w życiu bywa, teoria to nie zawsze praktyka. Ta bywała wredna i pokazywała, że czasami skrypt nie był w stanie automatycznie dokonać wszystkich zmian, co mogło wprowadzić jeszcze większy zamęt w kodzie, niż ręczne zmiany przeprowadzane nawet przez laika. Nowy system rozszerzeń znacznie wszystko upraszcza. Zamiast modyfikować kod, korzystają one z uchwytów (hooków), wykonując swoje funkcje w odpowiednim momencie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście nie zapewnia to ani takiej wydajności, ani elastyczności jak ręczna edycja kodu, ale i tak stanowi krok do przodu. Weźmy pod uwagę, że w MyBB takie rozwiązanie jest wykorzystywane od kilku lat i choć również nie jest idealne, pozwoliło szybko zdobyć temu silnikowi duża popularność. Również aktualizacja całego silnika stała się o wiele łatwiejsza, bo teraz i ona nie wymaga dokonywania zmian w kodzie. Wystarczy wgrać paczkę aktualizacyjną w panelu administracyjnym, zatwierdzić i... wuala, mamy zaktualizowane forum. Autorzy chwalą się również, że nowy kod jest bardzo bezpieczny. Według danych firmy Secunia, od 2011 roku nie wykryto żadnych poważnych luk bezpieczeństwa w kodzie phpBB, w przeciwieństwie do całej masy konkurencyjnych rozwiązań. Nowe wydanie ma być jeszcze bezpieczniejsze, bowiem zespół postanowił zatrudnić zewnętrzną firmę, która zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych audytów. Kod został sprawdzony, ma być bezpieczny.

Skąd wszystkie te możliwości? Choć początkowo tego nie widać, diametralnie zmienił się silnik napędzający phpBB. Do tej pory były to głównie autorskie rozwiązania, ale osoby zaangażowane w ten projekt postanowiły skorzystać z Symfony – popularnego, otwartego i aktywnie rozwijanego frameworka PHP, który daje ogromne możliwości. Wykorzystano niektóre z jego komponentów jak np. routing, kontrolery, moduł Dependency Injection do realizacji wzorca projektowego o takiej samej nazwie, a także Composer, który pozwala na rozwiązanie problemów z zależnościami PHP. Wszystko to dało ogromne możliwości, których część widzimy już teraz. Reszta zostanie wdrożona w przyszłości, bo teraz dodawanie nowych funkcji stało się łatwiejsze. Nie zapominajmy o rozwiązaniach autorów phpBB. Oni również potrafią zadziwić, jak choćby wykorzystaniem drzew typu nested set jeszcze w poprzedniej edycji skryptu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowa wersja phpBB 3.1 jest już dostępna do pobrania z oficjalnych stron projektu. Silnik jest zupełnie darmowy, autorzy wydają go na licencji GNU GPL v2. Osoby korzystające z linii phpBB 3.0 mogą dokonać aktualizacji za pomocą specjalnych paczek. Zainteresowani założeniem własnego forum mogą również skorzystać z specjalnej demo-strony, która oferuje nam testowe forum z dostępem administracyjnym w celu zapoznania się z jego możliwościami. Na chwilę obecną nie jest jeszcze dostępne polskie tłumaczenie phpBB 3.1, ale polskie serwisy zajmujące się nieoficjalnym wsparciem już zapowiedziały, że odpowiednich plików możemy spodziewać się w najbliższym czasie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)