Forum Użytkowników STORMSHIELD: za nami II edycja warsztatów o bezpieczeństwie IT

Forum Użytkowników STORMSHIELD: za nami II edycja warsztatów o bezpieczeństwie IT

Forum Użytkowników STORMSHIELD: za nami II edycja warsztatów o bezpieczeństwie IT
Oskar Ziomek
26.10.2018 14:53

Za nami II edycja Forum Użytkowników STORMSHIELD, która odbyła się 25 października w Katowicach. Grupa kilkudziesięciu osób mających na co dzień styczność z sieciami i dbających o ich bezpieczeństwo, miała rzadką okazję uczestniczyć całodniowym wydarzeniu poświęconym tematyce urządzeń UTM oraz Next Generation Firewall firmy Stormshield. Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono warsztatom, ale wszystko zaczęło się od interesujących wykładów.

Na początku wszyscy zostali zaznajomieni z ofertą oraz najnowszymi działaniami i wyzwaniami firmy Stormshield. Matthieu Bonenfant, członek zarządu firmy, opowiedział o nowych planach związanych z aktualizacjami oraz atutami sprzętów Stormshield na tle konkurencji. Wśród zalet wymieniono przede wszystkim modularność, która przekłada się na łatwą skalowalność wraz ze zwiększaniem się wymagań w firmie, bez konieczności kupowania nowych urządzeń.

Wyraźnie nakreślono także kierunki rozwoju, które producent ma teraz na uwadze. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na ochronę infrastruktur operacyjnych i przemysłowych, rozwój europejskiego ekosystemu, zarządzanie dostępem za pośrednictwem chmury oraz wsparcie organizacji, by te mogły na bieżąco dostosowywać się do nowych regulacji. To istotne obszary między innymi dlatego, że jednymi z komponentów najbardziej narażającymi sieć na ataki są urządzenia mobilne i usługi udostępniania plików, które dzisiaj są przecież codziennością.

Robert Wakim zwracający uwagę na kwestie zabezpieczania środowisk przemysłowych.
Robert Wakim zwracający uwagę na kwestie zabezpieczania środowisk przemysłowych.

Prezentacja produktów i planów na przyszłość w firmie Stormshield stanowiła łagodne wprowadzenie do kolejnego wykładu, tym razem prowadzonego przez pracowników firmy Dagma. Przed uczestnikami wystąpili Jarosław Mackiewicz – kierownik zespołu ds. audytów oraz Adam Rejmandowski – inżynier systemowy, którzy zwrócili uwagę słuchaczy na to, w jak wielu miejscach firmowa sieć może być podatna na ataki, a w związku z tym na ile ważne jest przeprowadzanie testów, w tym audytów bezpieczeństwa przez zewnętrzną firmę.

Podczas wystąpienia zwrócono uwagę na liczne niedociągnięcia administratorów sieci, które skutkują poważnymi konsekwencjami. Co istotne, nie wszystkie te błędy wynikają z niedbalstwa czy niewiedzy, ale często z braku wystarczających środków danej firmy, by zatrudnić do pracy dostateczne dużo osób, by te mogły zająć się każdym aspektem bezpieczeństwa. Wiele uwagi poświęcono tematyce urządzeń w ramach Internetu Rzeczy (IoT), które – jak się szybko okazało – w firmie ma dziś w zasadzie każdy. Mowa bowiem choćby o kamerach IP czy sieciowych drukarkach, które stanowią dla atakujących często wykorzystywany pomost, by łatwo dostać się do firmy.

Adam Rejmandowski podczas warsztatów związanych z bezpieczeństwem serwerów WWW.
Adam Rejmandowski podczas warsztatów związanych z bezpieczeństwem serwerów WWW.

Po ciekawej części wykładowej i krótkiej przerwie na kawę, nadszedł czas na część warsztatową. Uczestnicy mieli możliwość wyboru, w jakich chcą uczestniczyć zajęciach już na etapie rejestracji na Forum. Zajęcia przybliżały między innymi tematykę bezpieczeństwa serwerów WWW z naciskiem na dobre praktyki, które powinny być stosowane przez administratorów oraz kwestię tworzenia polityk FW i VPN na przykładzie rozproszonego środowiska zarządzanego z jednego miejsca za pomocą konsoli Stormshield Managment Center.

Jednym z warsztatów, który bez wątpienia wywoływał największe emocje były dwuczęściowe zajęcia Cature the flag. Była to dla uczestników okazja do wcielenia się w hakerów chcących zaatakować specjalnie przygotowaną sieć z niedoskonałościami. W wielu miejscach ukryto tytułowe flagi (specjalnie przygotowane ciągi znaków), a zadaniem uczestników było ich odnalezienie. Każda odczytana flaga przekładała się na zdobyte punkty, a celem było zdobycie ich jak najwięcej w czasie 2 godzin. Po zakończeniu rywalizacji najlepsi dostali nagrody przygotowane przez firmę Dagma.

Capture the Flag – początek jednego z najbardziej emocjonujących warsztatów.
Capture the Flag – początek jednego z najbardziej emocjonujących warsztatów.

W ten sposób uczestnikom II edycji Forum Użytkowników STORMSHIELD minęła większość dnia. Formalną część spotkania zakończyło wystąpienie poświęcone bezpieczeństwu w dziedzinie przemysłu. Robert Wakim, industrial offer manager w Stormshield omówił między innymi poruszany niedawno temat oprogramowania Industroyer i zwrócił uwagę na znaczenie filtrowania ruchu sieciowego. Na sam koniec wszyscy udali się na zasłużoną przerwę, w czasie której mieli czas na zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem uczestnicy udali się na dalszą, mniej formalną część spotkania – integrację w Browarze Mariackim w centrum Katowic.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)