Fox cenzuruje odnośniki do odcinków serialu i książki dostępnej na CC

Fox cenzuruje odnośniki do odcinków serialu i książki dostępnej na CC

22.04.2013 18:36, aktualizacja: 23.04.2013 11:23

Cory Doctorow, pisarz, dziennikarz i blogger, padł ofiarą nieciekawego zbiegu okoliczności. Jedna z jego książek ma taki sam tytuł, jak serial wyprodukowany przez 20th Century Fox — mowa o Homeland. W ferworze walki z nieautoryzowanym rozprowadzaniem kopii odcinków w Sieci amerykańska wytwórnia wciągnęła na listę odnośników do plików filmowych również te prowadzące do książki. Trzeba zaznaczyć, że jest ich niemało, gdyż Doctorow z zasady udostępnia swoje dzieła na licencji Creative Commons.

Na mocy Digital Millenium Copyright Act Fox ma prawy wymagać od wyszukiwarek internetowych, aby usuwały odnośniki do nieautoryzowanych kopii materiałów, których jest właścicielem. DMCA wymaga jednak, aby podmiot zlecający „cenzurę”, był absolutnie pewien posiadanych praw autorskich — inaczej może zostać oskarżony o krzywoprzysięstwo. Fox najwyraźniej czuje się właścicielem plików o nazwach typu Cory Doctorow's Homeland novel… Pisarz domaga się, aby przyniesiono mu odciętą głowę Ruperta Murdocha.

Grafika z okładki „Homeland”
Grafika z okładki „Homeland”

Całą sytuację Doctorow opisał na BoingBoing, szczegóły można znaleźć także na TorrentFreak. Ten drugi wspomina także o pomyłce wydawcy książek Doctorowa — Tor Books — z lutego. Wydawnictwo również wysyła powiadomienia o naruszeniu licencji, ale w nieco innych przypadkach — jeśli znajdzie kopię książki (tu The Rapture of the Nerds) zabezpieczoną DRM, co łamie licencję, na której jest dostępna. Wtedy usunięte zostały także „dobre” odnośniki. Tor Books złożyło wniosek o ich przywrócenie, ale nadal Google nie znajduje tych plików.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)