Free Software Foundation opowiada się za WebM

Free Software Foundation opowiada się za WebM

20.01.2011 16:21

Fundacja Free Software Foundation (FSF) dołączyła do społeczności wspierającej projekt WebM. Poparła też porzucenie kodeka H.264 w Chrome.

Tydzień temu Google ogłosił na swoim blogu, że z przeglądarki Chrome zniknie w tym roku obsługa kodeka wideo H.264. Decyzja firmy była szeroko komentowana zarówno przez zwolenników jak i przeciwników WebM. Teraz porzucenie kodeka H.264 poparła fundacja FSF, postanawiając też o dołączeniu do instytucji wspierających rozwój konkurencyjnego WebM. W oświadczeniu zatytułowanym „Bez podwójnych standardów: wspierając ofensywę Google’a dla WebM”, możemy przeczytać o powodach decyzji FSF. Jednym z nich jest fakt, że kodek H.264 jest zamkniętym, opatentowanym rozwiązaniem, które zdaniem FSF ogranicza możliwości deweloperów. Fundacja odrzuca także opinie, że wybór mniej popularnego w Sieci WebM jest złym pomysłem. Będziemy wolni tylko wówczas, gdy odrzucimy formaty danych ograniczone przez patenty.

Fundacja w najbliższym czasie będzie pomagać w popularyzowaniu WebM, między innymi zachęcając właścicieli stron internetowych do porzucenia kodeka H.264. W zeszłym roku FSF zajmowała się między innymi walką przeciwko porozumieniu ACTA, a także kampanią mającą na celu spopularyzowanie alternatywnych w stosunku do Adobe Readera czytników PDF.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)