Free Software Foundation opowiada się za WebM

20.01.2011 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fundacja Free Software Foundation (FSF) dołączyła do społeczności wspierającej projekt WebM. Poparła też porzucenie kodeka H.264 w Chrome.

Tydzień temu Google ogłosił na swoim blogu, że z przeglądarki Chrome zniknie w tym roku obsługa kodeka wideo H.264. Decyzja firmy była szeroko komentowana zarówno przez zwolenników jak i przeciwników WebM. Teraz porzucenie kodeka H.264 poparła fundacja FSF, postanawiając też o dołączeniu do instytucji wspierających rozwój konkurencyjnego WebM. W oświadczeniu zatytułowanym „Bez podwójnych standardów: wspierając ofensywę Google’a dla WebM”, możemy przeczytać o powodach decyzji FSF. Jednym z nich jest fakt, że kodek H.264 jest zamkniętym, opatentowanym rozwiązaniem, które zdaniem FSF ogranicza możliwości deweloperów. Fundacja odrzuca także opinie, że wybór mniej popularnego w Sieci WebM jest złym pomysłem. Będziemy wolni tylko wówczas, gdy odrzucimy formaty danych ograniczone przez patenty.

Fundacja w najbliższym czasie będzie pomagać w popularyzowaniu WebM, między innymi zachęcając właścicieli stron internetowych do porzucenia kodeka H.264. W zeszłym roku FSF zajmowała się między innymi walką przeciwko porozumieniu ACTA, a także kampanią mającą na celu spopularyzowanie alternatywnych w stosunku do Adobe Readera czytników PDF.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)