Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

1% podatku — niby tak niewiele, a możesz pomóc

Rok w rok, do końca kwietnia rozliczamy się ze swoich dochodów w "skarbówce". Od 2004 roku możemy przekazywać 1% swojego podatku na wybraną przez nas organizację pożytku publicznego czy też konkretną osobę, która znajduje się na liście danej OPP. Od roku 2007 mamy możliwość przekazać 1% wraz z naszym rozliczeniem. W latach wcześniejszych należało samemu dokonać przelewu na wybraną organizację i dopiero wtedy można było odliczyć to od podatku.

Na kogo przeznaczyć 1%?

Tutaj wybór zależy już od nas samych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę "1%" znajdziemy multum organizacji pożytku publicznego, na które możemy przeznaczyć tą małą część naszego podatku. Oprócz OPP możemy pieniądze przeznaczyć również na leczenie i rehabilitację konkretnych osób. W tym "gorącym okresie" znajdziemy w gazetach ogłoszenia odnośnie przekazania 1%, na słupach, w sklepach znajdziemy plakaty. Często też w swoim otoczeniu mamy osoby, które potrzebują pomocy.

Na kogo ja przeznaczę w tym roku swój 1%?

Część z Was być może kojarzy użytkownika o nicku FadeMind. Tomek jest moim dobrym kolegą, od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe i każdego dnia walczy z pogarszającą się sprawnością fizyczną. Oprócz problemów zdrowotnych dochodzi też trudna sytuacja materialna i choroba pani Eli, mamy Tomka, więc nie jest wesoło. Żeby Tomek mógł lepiej funkcjonować konieczne są wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, które niestety nie są tanie. Pieniądze zebrane z 1% pozwolą mu wyjechać na taki turnus. W zeszłym roku uzbierało się 800 zł, co w porównaniu z kosztem turnusu (+/- 5.000 zł) jest niczym.
Nikogo do niczego nie namawiam, bo to kwestia naszego wyboru, na kogo przeznaczymy nasze pieniądze, ale gdybyście zechcieli pomóc Tomkowi to więcej informacji znajdziecie tutaj.

Dlaczego nie zbieram 1% dla siebie?

Oczywiście mogłabym, ale nie mam takiej potrzeby. Dlaczego? Już wyjaśniam. Od 19 lat choruję na cukrzycę 1 typu. Leczenie kosztuje, wiadomo. Znam mnóstwo osób z cukrzycą, które posiadają swoje konta przy OPP i zbierają na codzienne życie z cukrzycą czy też na udogodnienia związane z cukrzycą (np. ciągły monitoring glikemii). Moje leczenie miesięcznie wynosi jakieś 200 zł (przy korzystaniu z podstawowej pompy insulinowej, bez monitoringu glikemii, bo uważam to za rzecz zbędną w moim przypadku). Uważam, że te koszta to nic w porównaniu do osób cierpiących tak jak Tomek na dziecięce porażenie mózgowe, czy inne choroby, które nie pozwalają ludziom normalnie funkcjonować. Ja biorę insulinę, mierzę poziom glukozy we krwi, operuję dawkami i jedzeniem i mogę normalnie żyć, pracować. A oni często nie. Im te pieniądze przydadzą się bardziej niż mi.

Dlaczego warto przekazać 1%?

Pieniądze te z naszych podatków organizacji pożytku publicznego przekazuje Państwo. Taki 1% nie jest zawrotną kwotą, jeśli weźmiemy pod uwagę jednego podatnika, ale gdy nazbiera się takich osób więcej, które przekażą swój 1% na konkretną OPP czy osobę, robi się z tego już niezła kwota. Warto się nad tym zastanowić, bo dzięki 1% nie dość, że zrobimy dobry uczynek to i możemy uratować jakieś istnienie. 

inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 13.02.2015 21:59

Generalnie wiem jakie jest (mniej więcej) podejście "miłościwie nam panujących", do tematów związanych z apelami, w takiej, czy innej formie. Jednakże z kilku powodów dałem to na główną bloga. Pierwsza i kluczowa sprawa jest taka, że dotyczy to jednego z nas, blogerów. Druga, przypomina nam o tym, że ten 1% jest ważny i warto go komuś przekazać. Ja z całą pewnością wpłacę swój 1% na kolegę Tomka... Dlaczego nie... Znam jego twórczość, kojarzę go i uważam, że na to zasługuje. Poza tym wpis napisała freyah, a to jest dobrze znana nam użytkowniczka portalu i koleżanka. Także wałku żadnego nie ma.

Tomkowi życzę powrotu do zdrowia i pełni sił. Jak również do rychłego spotkania, chociażby na HotZlocie..

freyah   18 #2 13.02.2015 22:03

@DjLeo: bardzo Ci dziękuję.

gowain   21 #3 13.02.2015 22:08

@DjLeo "Generalnie wiem jakie jest (mniej więcej) podejście miłościwie nam panujących" - hmm, piszesz o Redakcji? Podejrzewam, że sami by to wrzucili na główną ;)

@freyah Można jakoś wpłacać datki nie za pośrednictwem 1%, a zwyczajnie na konto?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 13.02.2015 22:13

@gowain: Tak, jest - na jego stonie, którą linkowała @freyah jest numer konta i wszystkie potrzebne dane do przelewu.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #5 13.02.2015 22:16

@Shaki81: A widzisz, przeskoczyłem na stronę, ale zobaczyłem w tytule numerki i że trzeba dane Tomka wpisać i pomyślałem, że to właśnie to OPP i dane do 1% - piątek, wieczór... mój mózg jest już w trybie shutdown :)

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 13.02.2015 22:22

@gowain: Kiedyś była dyskusja na ten temat, ogólnie "DP to nie portal charytatywny". Ale się nie zarzekam. Wszystko się zmienia i ciężko czasami ustalić jedyne i słuszne zasady. Przecież akcje charytatywne były na głównej portalu. Chociażby też związane z 1%, jak również WOŚP.

Przyznam, że nie wiedziałem, że kolega ma takie poważne problemy ze zdrowiem. Tym bardziej współczuję mu.

  #7 13.02.2015 22:40

@DjLeo: Dyskusja taka jest zbędna, bo wracając pamięcią wiele razy realizowane były w ramach portalu akcje charytatywne (również też takie, które były zwyczajnie emitowane w ramach powierzchni bannerowej). Mamy forum, na którym każdy może napisać o każdej akcji (swojej lub nie).

Swoją drogą ja również, podobnie jak DjLeo nie byłem świadom sytuacji Tomka, także doceniam, że takie wpisy powstają.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 13.02.2015 23:36

@tomick: Zgadzam się w pełni, chodziło mi raczej o inną rzecz. Apel o pomoc dla zupełnie nieznanej osoby, bez historii na blogach, czy portalu, w dodatku napisany przez osobę, która nie jest nikomu znana, zniknął by w czeluściach i raczej nie miałby żadnych szans na pojawienie się na głównej bloga, o ile by nawet w pozostałych pozostał. W tym kontekście stanowisko jest mi znane. Zaraz by się tutaj zrobiło to, co łatwo się domyśleć mogło by się stać, jeżeli jeden czy dwa takie wpisy by przeszły. Co zupełnie nie dziwi. Znane mi jest też dość jasne stanowisko dotyczące wpisów nie związanych z IT. Ale mam nadzieje, że nie będziecie mi mieli tego wielce za złe. Uznałem, że to po prostu może przytrafić się każdemu z nas. A taki wyjątek specjalnie nikomu nie zaszkodzi, a może wręcz pomóc. W końcu jedna wielka DP-owa rodzina musi sobie pomagać..

Godne podziwu jest też zachowanie autorki wpisu, wielki ukłon za wsparcie dla kolegi i chęć pomocy!! Tylko brać przykład z takiej postawy..

Autor edytował komentarz.
que_pasa   9 #9 13.02.2015 23:40

fajny wpis, +1% ode mnie

Autor edytował komentarz.
Maroman   2 #10 14.02.2015 09:44

abstrahując od tej konkretnej sytuacji, to zawsze zastanawiałem się nad modelem pomocy.
ten 1% odpis jest modelem złym. beneficjentem są duże fundacje, jak ta tutaj (zbiera ponad 100 mln zł z tego typu akcji, czyli blisko 1/4 wszystkich wpłacanych pieniędzy). dyskusja mogłaby być długa, sam interesowałem się tematem w kontekście działań dla zysku społecznego, ale chciałbym ją pominąć, proponując inne rozwiązania.
czy nie lepiej byłoby skorzystać z crowfoundingu i marketingu wirusowego? oczywiście część prac trzeba byłoby zrobić samemu. przede wszystkim zgodę na zbieranie pieniędzy (stare przedwojenne prawodawstwo zabrania jakiejkolwiek zbiórki bez zgody państwa. stąd wszelkiego rodzaju donacje np. poprzez strony są nielegalne). wsparciem są media społecznościowe. każdy ma znajomych w tych i innych miejscach. tego typu akcja, wsparta działaniami społeczności skupionej np. wokół tego portalu ma całkiem duże szanse powodzenia, a jednocześnie pozwala portalowi na pozyskania miana zaangażowanego społecznie (co dzisiaj jest modne, a praktyki CSRowe znalazły nawet wsparcie w stosownej normie ISO. nie chciałbym jednak, by ktokolwiek pomylił pojęcia CSR i zysk społeczny. różnica jest jak między państwem i państwem obywatelskim).
Tomkowi życzę jak najlepiej i chętnie przekazałbym mu swoje wsparcie w sposób bardziej bezpośredni.

gowain   21 #11 14.02.2015 14:26

@Maroman: "czy nie lepiej byłoby skorzystać z crowfoundingu i marketingu wirusowego?" - problem w tym, że jakby nagle zgłosiło się do crowfundingu dziesiątki tysięcy osób, to sprawa by się strasznie rozmyła i pieniądze dostawali by ci... którzy mają pieniądze na promocję. Obecny model może nie jest doskonały, ale jak na razie lepszego nie widać. A pieniądze dla Tomka można i wpłacać bezpośrednio :)

que_pasa   9 #12 14.02.2015 19:40

@gowain: @Maroman:można by jeszcze prościej, ale niestety pazerność naszego Państwa na to nie pozwala. Wystarczyłoby dla takich osób znacznie podwyższyć próg kwoty wolnej od podatku (np. do 50 tys.). Byłoby z tego więcej niż z tego 1% i nie byłoby fundacji, które mimo szczytnych idei muszą zawsze nieco tego przejeść bo na samej wodzie nie da się funkcjonować.

Znieść całkowicie nie można, bo zaraz by się okazało, że adopcja dzieci niepełnosprawnych skoczyła o milion % w ramach optymalizacji podatkowej tych najbogatszych.

Z tym wpłacaniem bezpośrednio nie do końca jest tak bezpośrednio. Na stronie jest konto fundacji a nie osobisteTomka. Z tego co wiem to raczej Tomek przedstawia fundacji np. f-ry i dostaje zwrot. Ma to wiadomo, zapobiec nadużyciom ale skoro Tomka jesteśmy pewni to lepiej może naprawdę bezpośrednio mu coś przelać, w końcu browar też mu się należy a fundacja rachunku za skrzynkę piwa nie przyjmie. ;)

Autor edytował komentarz.
Axles   18 #13 14.02.2015 20:02

Co tu dużo pisać, także nie wiedziałem o sytuacji kolegi, z którym miałem nawet okazję na którymś HZ rozmawiać, potrzebuje pomocy więc co najmniej ten 1% ode mnie na pewno dostanie.

squeet   13 #14 14.02.2015 21:35

Takie akcje zawsze warto nagłaśniać, żeby inni mieli szansę zadecydować, kogo wesprą. Jak sięgnę pamięcią, to uczestniczyłem w kilku zbiórkach na rzecz danego celu i wiem, jaki jest problem przede wszystkim z dotarciem do potencjalnych ofiarodawców. A jeszcze jak jest to członek społeczności DP - super. Powinno się dać szansę.

steemm   12 #15 15.02.2015 01:09

Jakoś wolę oddać 1% na WWF który z tego procenta niby wspiera ochronę przyrody.

luqass   13 #16 15.02.2015 20:50

Co roku ten sam dylemat, tyku potrzebujacych, a procent jest tylko jeden

freyah   18 #17 15.02.2015 20:51

@luqass: dokładnie.

e X t 7 3   10 #18 15.02.2015 21:20

Dobrze, że Tomek może liczyć na wsparcie ludzi dobrej woli. Oczywiście jeśli to możliwe zawsze staramy się z Marcinem], aby mógł liczyć także na Nasze skromne wsparcie. Pragnę wskazać, że jako jeden z Developerów [tłumacz, tester] NeteXt'73 oraz bardzo aktywny członek społeczności Manjaro Linuksa w bardzo pozytywny sposób przyczynia się do rozwoju Wolnego Oprogramowania ! ;)

GBM   22 #19 16.02.2015 10:10

@steemm: I rozumiem, że musisz chamsko się z tym obnosić pod wpisem, który opisuje możliwość przekazania 1% dla potrzebującej osoby?

Masz Gościu tupet...

gowain   21 #20 16.02.2015 12:14

@e X t 7 3: Serio? Nawet tutaj musisz zareklamować swój "projekt"? Trochę przyzwoitości... błagam.

e X t 7 3   10 #21 16.02.2015 12:50

@gowain: To nie jest reklama - wskazuje po prostu Projekty, w których Tomek uczestniczy, celem podkreślenia jego wkładu w rozwój rozwiązań Open Source. Masz z tym jakiś problem ? Czy nazwa Manjaro też wywołuje jakieś dziwne skojarzenia ? Proszę Ty zachowaj odrobinę przyzwoitości. Przyznam, że zachowania niektórych mnie zadziwiają. Może pokaż co Ty potrafisz, obiecuje nie będę się wtrącał. Jeśli to coś fajnego pogratuluje, Ja nie ma negatywnych odczuć wobec osób które coś ciekawego potrafią zrobić. Dam Ci mały przykład, Kolega kupił Nissna GTR ... komentarz sąsiadki jeżdżącej Polo ... widział Pan ? musiał nieźle nakraść ;) Nie przyszło jej do głowy, że jako wybitny, renomowanej klasy dr. n. medynach - stomatolog, dzięki swojej wiedzy zarobił na takie "cacko". Mi nawet na myśl nie przyszło, aby w ten sposób to skomentować, ot fajnie, może mi się kiedyś uda nabyć takiego potwora. Na teraz nie mam na to, ale nie stanowi to dla mnie problemu. Konkludując więcej spokoju i luzu życzę, będzie zdrowiej ;)

Autor edytował komentarz.
wiosenka83   7 #22 16.02.2015 14:26

Świetny wpis @freyah :) Bardzo potrzebny, w końcu to ktoś z naszej DP społeczności potrzebuje pomocy.
Sama mam brata, który również ma dziecięce porażenie mózgowe i wiem jak istotna jest rehabilitacja.
Pozdrowienia :)

freyah   18 #23 16.02.2015 14:36

@gowain: ja wpisu @e X t 7 3 absolutnie nie odebrałam jako reklamę- ja wiem, gdzie Tomek się udziela i czym zajmuje, ale inni mogą tego nie wiedzieć. A to jednak też jest istotna informacja, że chłopak nie siedzi z założonymi rękami, ma swoje hobby i zainteresowania :)

gowain   21 #24 16.02.2015 16:10

@freyah: Gdybyś przeglądnęła komentarze eXt73 to byś wiedziała o co mi chodzi... :)

steemm   12 #25 16.02.2015 17:45

@GBM: tak, w życiu bym nie oddał 1% na potrzebującą osobę :)

GBM   22 #26 16.02.2015 18:45

@steemm: ok, ale nie chodzi mi o to na kogo lub co, przekazujesz swój 1%. Chodzi o Twoje afiszowanie się tym, że nie wesprzesz potrzebującej osoby - co może być dla niej przykre, czytając Twoje komentarze.

Może tego nie rozumiesz, co w sumie by mnie już nie zdziwiło patrząc na to, jakie pozory dupka sprawiasz. Ale cóż, obyś Ty nie przeczytał podobnych komentarzy, gdy sam będziesz w potrzebie... (czego oczywiście Ci nie życzę)

freyah   18 #27 16.02.2015 19:00

@GBM: +1

Monczkin   15 #28 26.02.2015 19:09

Ładna Magenta na twoim blogu :p

freyah   18 #29 26.02.2015 19:45

@Monczkin: wiem, urocza :D Na paznokciach też mam :P

freyah   18 #30 28.04.2015 20:54

Wszystkim z Was, którzy przekazali swój 1% czy też dokonali wpłaty na konto Fademind'a, z całego serca dziękuję. Dzięki Wam Tomek już w maju pojedzie na turnus rehabilitacyjny do Stobna!

Autor edytował komentarz.