Fx0: w swoim nowym flagowym smartfonie Mozilla stawia na piękne wzornictwo

Fx0: w swoim nowym flagowym smartfonie Mozilla stawia na piękne wzornictwo

Fx0: w swoim nowym flagowym smartfonie Mozilla stawia na piękne wzornictwo
26.12.2014 15:00, aktualizacja: 29.12.2014 10:02

Od wczoraj w Japonii telekom KDDI ma w swojej ofercie Fx0 – nowe, spektakularnie wyglądające telefony z Firefox OS-em.Według Andreasa Gala, dyrektora techniczego Mozilli, to najbardziejzaawansowane smartfony z systemem Mozilli, które nie tylkoucieleśniają otwartość swoim efektownym przezroczystymwzornictwem, ale też pozwalają geekom i innym użytkownikom staćsię twórcami Webu. Czy mamy doczynienia z ostatnią próbą Mozilli, by przekonać ludzi do swojegomobilnego systemu?

Pierwsze telefony z Firefox OS-em Mozilla pokazała w kwietniuzeszłego roku. Mimo niedostatków sprzętowych i software'owych,przeznaczone głównie dla deweloperów Geeksphone Keon i Peakprzywitano ciepło. Analitycy zakładali, że telefony z ognistymliskiem do końca 2013 roku zdobędą około 1% globalnego rynku.Dzisiaj, choć w swojej ofercie ma je 14 operatorów z 28 krajów, dotego 1% nawet się nie zbliżyliśmy. Ten stan rzeczy tłumaczy siękiepską ofertą sprzętową. W erze iPhone'a 6 nawet najlepszesmartfony z Firefox OS-em wyglądały kiepsko. Mozilla goniąc zafantazją o smartfonach kosztujących 25 dolarów zdołała za to „pochwalićsię” telefonemCloudFX, ustępującym Nokiom z Symbianem sprzed siedmiu lat iprzeznaczonym ewidentnie do znęcania się nad ubogimi mieszkańcamiIndii czy Afryki.

KDDI Fx0 ma zmienić ten obraz rzeczy. Smartfon wygląda naprawdęciekawie, wyróżnia się na tle tych wszystkich kawałkówwyświetlacza z doklejoną baterią, zamykanych w coraz to cieńszychobudowach. Jego projektantem jest Tokujin Yoshioka, jeden znajbardziej znanych japońskich artystów, o którego prace walcząluksusowe butiki i którego prace, takie jak „Venus – Naturalcrystal chair” czy „Clouds – Installation” weszły do kanonuwspółczesnej sztuki. Przezroczysta obudowa, otaczająca misternieułożoną wewnętrzną strukturę urządzenia, symbolizować mawartości Mozilli – otwartość, wolność i transparentność.

Obraz

W środku też jest ciekawie. Producentem Fx0 jest koreańskikoncern LG, który jego sercem uczynił czterordzeniowy układQualcomm Snapdragon 400 MSM 8296, taktowany zegarem 1,2 GHz, zmodemem 4G/LTE. Urządzenie ma 1,5 GB RAM, 16 GB pamięci masowejflash NAND (rozszerzalnej za pomocą kart microSDXC o nawet 64 GB) iwyświetlacz IPS 4,7” o rozdzielczości 1280×720 pikseli. Z przoduznajdziemy kamerę 2,1 Mpix, z tyłu 8 Mpix, całość zasilana jestakumulatorem o pojemności 2370 mAh. Według producenta pozwolić toma na 1010 minut rozmów i około 720 godzin czuwania przy włączonymLTE (820 godzin przy 3G).

Firefox OS 2.0, pod którego kontrolą działa nowy smartfon,przynosi m.in. obsługę komunikacji NFC, geolokalizacji zagubionegourządzenia, personalizację dzwonków, automatyczne wykrywanietwarzy przez kamerę, ulepszony interfejs ekranu startowego i obsługęgestów na krawędziach dla aplikacji.

Ceny oficjalnie nie podano, ale na japońskich forach mówi się ook. 50 tys. jenów, to jest ok. 1500 zł. Zainteresowanie jest spore– pozostaje mieć nadzieję, że tym razem nabywcy nie będąrozczarowani możliwościami tego spektakularnie wyglądającegosmartfonu. Nic na razie niestety nie wiadomo o dostępności Fx0 nainnych niż japoński rynkach.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)