Gartner: sprzedaż telefonów spadła pierwszy raz od 2009 roku

17.05.2012 14:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według najnowszych badań Gartnera, światowy rynek telefonów komórkowych zanotował pierwszy od 2009 roku spadek sprzedaży rok do roku. Pierwszy kwartał 2012 przyniósł sprzedaż mniejszą o 2%, niż analogiczny kwartał roku 2011.

Za mniejszą sprzedaż odpowiedzialne jest głównie mniejsze, niż oczekiwano, zapotrzebowanie na telefony w Azji. Gartner zaznacza, że powinno to być bodźcem do przemyślenia strategii producentów w tamtym regionie, jeśli nie chcą oni narazić się na straty. Ponadto, podczas gdy globalnie sprzedaż telefonów spadła, znaczny wzrost zanotowano w dziedzinie smartfonów. W pierwszym kwartale 2012 na całym świecie sprzedano 144,4 miliona tych bardziej zaawansowanych urządzeń, czyli o 44,7% więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

W podziale rynku między producentów i systemy nie ma zaskoczenia. Android (różne wersje) znajduje się na 56% sprzedanych w badanym okresie telefonów, iOS na 22,9%, na trzecim miejscu znalazł się Symbian (8,6%), dalej BlackBerry (6,9%) i Bada (2,7%). Windows Phone w zeszłym roku w pierwszym kwartale znajdował się na 2,6% sprzedanych urządzeń, teraz było to jedynie 1,6%.

Czołówka producentów telefonów również nie zaskakuje. Na czele stoi Samsung, z którego fabryk wyszło 20,7% wszystkich telefonów sprzedanych w pierwszym kwartale 2012, za nim Nokia, której udział w rynku powoli spada (19,7% w porównaniu do 25,1%), i Apple, który sprzedażą swoich smartfonów zagarnął 7,9% rynku telefonów. N dalszych pozycjach znaleźli się ZTE, LG, Huawei, RIM, Motorola, Sony i HTC. Wygląda na to, że globalna bitwa o klienta powoli przeniesie się na rynek smartfonów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)