Gartner: sprzedaż telefonów spadła pierwszy raz od 2009 roku

Gartner: sprzedaż telefonów spadła pierwszy raz od 2009 roku

17.05.2012 14:02

Według najnowszych badań Gartnera, światowy rynek telefonów komórkowych zanotował pierwszy od 2009 roku spadek sprzedaży rok do roku. Pierwszy kwartał 2012 przyniósł sprzedaż mniejszą o 2%, niż analogiczny kwartał roku 2011.

Za mniejszą sprzedaż odpowiedzialne jest głównie mniejsze, niż oczekiwano, zapotrzebowanie na telefony w Azji. Gartner zaznacza, że powinno to być bodźcem do przemyślenia strategii producentów w tamtym regionie, jeśli nie chcą oni narazić się na straty. Ponadto, podczas gdy globalnie sprzedaż telefonów spadła, znaczny wzrost zanotowano w dziedzinie smartfonów. W pierwszym kwartale 2012 na całym świecie sprzedano 144,4 miliona tych bardziej zaawansowanych urządzeń, czyli o 44,7% więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

W podziale rynku między producentów i systemy nie ma zaskoczenia. Android (różne wersje) znajduje się na 56% sprzedanych w badanym okresie telefonów, iOS na 22,9%, na trzecim miejscu znalazł się Symbian (8,6%), dalej BlackBerry (6,9%) i Bada (2,7%). Windows Phone w zeszłym roku w pierwszym kwartale znajdował się na 2,6% sprzedanych urządzeń, teraz było to jedynie 1,6%.

Czołówka producentów telefonów również nie zaskakuje. Na czele stoi Samsung, z którego fabryk wyszło 20,7% wszystkich telefonów sprzedanych w pierwszym kwartale 2012, za nim Nokia, której udział w rynku powoli spada (19,7% w porównaniu do 25,1%), i Apple, który sprzedażą swoich smartfonów zagarnął 7,9% rynku telefonów. N dalszych pozycjach znaleźli się ZTE, LG, Huawei, RIM, Motorola, Sony i HTC. Wygląda na to, że globalna bitwa o klienta powoli przeniesie się na rynek smartfonów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)