9. generacja produktów BitDefender już dostępna

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma SOFTWIN oficjalnie zaprezentowała nową, 9. już generację rodziny programów służących do ochrony komputera BitDefender.

Tak jak dotychczas, w skład rodziny produktów wchodzą BitDefender 9 Standard i BitDefender 9 Professional. Pierwszy z nich to klasyczny program antywirusowy o standardowych wśród tego typu programów możliwościach ale dość niskich wymaganiach systemowych - co ucieszy zapewne posiadaczy starszego sprzętu. Natomiast drugi produkt, dzięki rozbudowanej funkcjonalności obejmującej nie tylko sam program antywirusowy ale też zaporę sieciową (firewall) i moduł antyspamowy jest w zasadzie pakietem zabezpieczającym.

Ponadto, jak można się dowiedzieć z materiałów reklamowych wersji Standard, już niedługo możemy się spodziewać całkiem nowego produktu - BitDefender 9 Internet Security. Ma to być rozbudowany pakiet zabezpieczający wzbogacony w stosunku do odmiany Professional o zaporę sieciową o zwiększonej funkcjonalności (m.in. o tryb Stealth Mode tj. możliwość takiego skonfigurowania firewalla aby komputer był "niewidoczny" z zewnątrz), a także ochronę przed oprogramowaniem szpiegującym (spyware) i funkcje kontroli rodzicielskiej. Ostatni produkt z rodziny BitDefender - program antyspamowy SpamDeny nie został na razie zaktualizowany i występuje jeszcze w wersji 8.

Spośród nowych funkcji wersji 9 BitDefendera na wyróżnienie zasługuje technologia HiVE (Heuristic in Virtual Environment), która potrafi w emulowanym, wirtualnym środowisku weryfikować, czy zachowanie danego fragmentu oprogramowania wskazuje na istnienie złośliwego kodu. Pomaga to chronić komputer przed takimi rodzajami wirusów, których sygnatur nie ma jeszcze w bazie programu. Oprócz tego wśród nowych funkcji skanera znajdują się sprawdzanie wychodzącej poczty elektronicznej, detektor phishingu (podszywania się poprzez spreparowane wiadomości e-mail), czy szczegółowy dziennik zdarzeń programu i cogodzinne aktualizacje.

Produkty z edycji 9. są niestety na razie dostępne wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Jak poinformowała nas firma NetSecure - autoryzowany przedstawiciel producenta w Polsce, polskie wersje językowe będą dostępne najprawdopodobniej w przeciągu 1-2 miesięcy.

Zgodnie z polityką producenta, wraz z premierą edycji 9. programu BitDefender, jego poprzednia, 8. anglojęzyczna edycja została udostępniona w ograniczonej funkcjonalnie ale całkowicie bezpłatnej wersji Free Edition. Wersja ta, w odróżnieniu od innych darmowych programów antywirusowych, których licencje zezwalają wyłącznie na osobisty, domowy użytek, może być wykorzystywana także w firmach. Niestety funkcjonalnie jest to skaner antywirusowy rozbudowany o opcje automatycznej aktualizacji baz sygnatur wirusów i terminarz - nie oferuje bowiem ochrony rezydetnej. Niemniej, obok open-source'owego ClamAV, jest to jedyna tego typu oferta na rynku.

Nowe wersje programów z rodziny BitDefender można pobrać w odpowiednich podkategoriach działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo

© dobreprogramy
s