Global Services Summit skupiony wokół cloud computing

Wojciech Cybulski

17.10.2009 17:12, aktual.: 17.10.2009 17:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczne forum Global Services Summit, skupiające przedstawicieli wielu różnych branż takich jak telekomunikacja czy bankowość, stało się polem do dyskusji o reformie prawa regulującego kwestie cyfrowego przepływu danych na skalę międzynarodową.

Przemawiający w imieniu Microsoftu Brad Smith zaznaczył, że dzisiejszy świat zmienia się w sieć wzajemnych powiązań, gdyż popularność oprogramowania dostarczanego przez Internet stale rośnie. Obserwujemy wielką różnorodność prawa, które stwarza ogromne problemy dla globalnych dostawców oprogramowania. Podczas gdy w jednym kraju każdy mail trzeba przechowywać przez minimum rok w trosce o bezpieczeństwo, w drugim ustawodawca wymusza ich kasowanie po maksymalnie sześciu miesiącach w celu ochrony prywatności. Takie sytuacje sprawiają, że bardzo trudno jest umieścić centrum danych w jednym kraju i przy jego użyciu świadczyć usługi obywatelom innych państw. Musimy dostosować prawo do rozwoju technologii by globalny przepływ informacji i usług cały czas był możliwy - powiedział wiceprezes Microsoft.

Były minister USA ds. handlu zagranicznego, Charlene Barshefsky, zaproponował utworzenie nowej, jednolitej umowy handlowej dotyczącej Internetu, która wspierałaby dostarczanie usług i oprogramowania drogą elektroniczną poza granice kraju. Dość sceptycznie na pomysł Barshefsky zareagował Brad Smith stwierdzając, że mnogość mechanizmów regulujących te kwestie jest zdecydowanie lepszym wyjściem.

Z kolei Peter Cowhey będący przedstawicielem obecnego prezydenta USA, Baracka Obamy, powiedział, że administracja ma kompleksowy zestaw przepisów regulujących handel przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informatycznych. Cowhey dodał jednak, że istnieje wiele barier związanych z wprowadzeniem nowego prawa i polem do wypracowania porozumienia między poszczególnymi krajami może być Światowa Organizacja Handlu oraz samodzielne rozmowy bilateralne. Przedstawiciel Białego Domu zaznaczył, że przy opracowywaniu regulacji zapewniających maksymalną wydajność globalnego handlu nie można zapominać o cyberbezpieczeństwie.

Analizując wypowiedzi uczestników tegorocznego Global Services Summit można dość do wniosku, że traktują oni przechowywanie danych swoich klientów "w chmurze" bardzo poważnie i widzą w modelu cloud computing jeden z istotnych kierunków rozwoju technologii. Należy się więc spodziewać, że w przyszłości będziemy świadkami dalszej, postępującej popularyzacji tej formy dostarczania usług i oprogramowania klientom.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)