Gmail w przeglądarce powiadamia o braku szyfrowania w usłudze adresata

Gmail w przeglądarce powiadamia o braku szyfrowania w usłudze adresata

Gmail w przeglądarce powiadamia o braku szyfrowania w usłudze adresata
10.02.2016 12:23

Wczoraj Gmail.

Niestety, nie chodzi bynajmniej o uruchomienie na przykład szyfrowania OpenPGP podczas korzystania z Gmaila w przeglądarce. Google zdecydowało się raczej na symboliczny krok, który ma za zadanie niestety tylko informować, a nie chronić. A szkoda, bo ostatnie miesiące są okresem, w którym zainteresowanie szyfrowaniem i ochroną prywatności wśród użytkowników rośnie i zaoferowanie dodatkowych funkcji w tym zakresie mogłoby ocieplić wizerunek Google.

Obraz

W oficjalnym komunikacie Google informuje, że od teraz podczas tworzenia wiadomości użytkownik może zobaczyć ikonę kłódki. Pojawi się ona po prawej stronie okna w polu adresata. Zdarzy się to jednak tylko wtedy, jeżeli Gmail rozpozna, że usługa pocztowa, z której korzysta adresat nie obsługuje standardu TLS.

Obraz

Podobnie będzie również w przypadku wiadomości, które użytkownik znajdzie w skrzynce odbiorczej. Jeżeli nadawca wiadomości wysłał ją z usługi bez TLS, to zamiast standardowego awatara, obok jego nazwy pojawi się szary ośmiokąt ze z czerwonym znakiem zapytania w centrum.

Nie można zatem mówić, aby nowa „funkcja” Gmaila sama w sobie stanowiła dodatkową warstwę zabezpieczeń, ma raczej prowokować użytkownika do dodatkowej weryfikacji informacji, którą wysyła poza zaszyfrowanym protokołem. To zaś, jak na dzisiejsze realia, raczej niewiele.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)