Google blokuje swoje aplikacje na sprzęcie z Androidem bez certyfikatu

Google blokuje swoje aplikacje na sprzęcie z Androidem bez certyfikatu

27.03.2018 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otwartość Androida jest Google najwyraźniej coraz mniej narękę. Kolejnym krokiem na realizowanym od lat projekcie może niezamknięcia, ale przynajmniej przymknięcia mobilnej platformy jestzablokowanie możliwości uruchamiania Aplikacji Google (takich jakMapy czy Gmail) na „niecertyfikowanych urządzeniach”, a więcprzede wszystkim takich, które korzystają z przeróżnych CustomROM-ów.

Społeczność XDA Developers donosi o zmianach w najnowszychwersjach aplikacji Google udostępnianych przez Sklep Play. Pierwszy,który to zauważył, był liam_davenport, korzystający ze smartfonuGoogle Pixel XL właśnie z niecertyfikowanym firmware. Próbujączalogować się do swojego Konta Google zobaczył komunikat, żeurządzenie nie jest certyfikowane.

Obraz

Do zmiany dojść miało 16 marca. Wszystkie późniejsze buildydostępne przez Play, są dotknięte tą niedogodnością. Piszemyniedogodnością, ponieważ póki co nie jest to absolutna blokada.Firma z Mountain View wciąż oferuje możliwość uruchomieniaswoich aplikacji na niecertyfikowanym urządzeniu, o ile zgodzimy sięzarejestrować urządzenie.

Oficjalnym powodem takiego działania jest bezpieczeństwo. Przez„certyfikację” Google rozumie spełnienie przez producentaurządzenia z Androidem zestawu wymogów opisanych w dokumencie CDD(Compatibility Definition Document). Spełnienie tych wymogówoznacza możliwość pomyślnego przejścia pakietu testów CTS(Compatibility Test Suite), co daje oficjalne prawo dopreinstalowania własnościowych aplikacji Google na urządzeniu.

Taki sobie Custom ROM ze sklepem Play, ale bez certyfikatu
Taki sobie Custom ROM ze sklepem Play, ale bez certyfikatu

Podobno producenci smartfonów byli już od roku ostrzegani, żebrak certyfikacji będzie oznaczał niemożliwość uruchamianiaaplikacji Google. Restrykcje w końcu weszły w życie, a rykoszetemoberwało się też użytkownikom Custom ROM-ów, instalujących naopensource’owym systemie biblioteki Google Play i korzystające znich własnościowe aplikacje najczęściej poprzez OpenGapps.

Nieoficjalny powód to oczywiście żądza większej kontroli nadekosystemem Androida. Był czas, gdy producenci sprzętu mogli wgraćna smartfon aplikacje Google’a i działało to bez jakichkolwiekumów. Ten czas się skończył – przynajmniej dla producentów,którzy będą mieli teraz do wyboru albo spełnić wymogi CDD, alboskierować do sprzedaży urządzenie bez sklepu Play, Gmaila czy Map,i liczyć że jakoś się sprzeda. Dotyczy to przede wszystkimchińskich producentów, którzy próbowali zaistnieć na rynkachzachodnich, instalując na swoim niecertyfikowanym firmware zamiastlokalnego chińskiego sklepu z oprogramowaniem oczekiwany przezklienta Google Play.

Twórcom niezależnych ROM-ów zostają tymczasem trzy możliwości:liczyć na to, że użytkownikom będzie chciało się rejestrowaćswoje urządzenia, zaoferować im niezależne zamienniki aplikacjiGoogle’a na Androida, albo kombinować z mechanizmamineutralizującymi sprawdzanie przez aplikacje stanu certyfikacjiurządzenia. Skoro udało się dzięki Magiskowi obejść google’owąSafety Net i bezboleśnie instalować Snapchata czy niektóreaplikacje bankowe na telefonach z rootem, to może i uda się wpodobny sposób instalować aplikacje Google’a.

Jak odzyskać dostęp do Aplikacji Google?

Osoby dotknięte wyżej wspomnianym problemem, które wciąż chcąkorzystać ze sklepu Play, powinny odwiedzić stronęgoogle.com/android/uncertified/i tam wpisać identyfikator swojego urządzenia, by zostać dopisanymdo białej listy Play.

100 urządzeń powinno wystarczyć każdemu użytkownikowi
100 urządzeń powinno wystarczyć każdemu użytkownikowi

Aby uzyskać identyfikator Androida, należyskorzystać z narzędzia AndroidDebug Bridge, podłączyć urządzenie do komputera przez USB i wpowłoce ADB wydać polecenie settings get secure android_id. Wynikiem powinien być ciąg przypominający np. ten: 9774d56d682e549c. Należy następnie kliknąć przycisk Zarejestruj i spróbować ponownie zarejestrować się do Konta Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)