ADB i Fastboot – Android Platform Tools 29.0.5

Strona główna Windows Obsługa urządzeń mobilnych Usuwanie zabezpieczeń
Pobie​rz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Pakiet Android Platform Tools zawiera narzędzia niezbędne do odblokowywania urządzeń z Androidem, instalacji na nich alternatywnego firmware i aplikacji z poziomu komputera. Nie wymaga on instalacji, jedynie rozpakowania do katalogu, w którym będziemy z nim pracowali.

ADB

ADB (Android Debug Bridge) to interfejs debugowania w systemie operacyjnym Android. Zawiera on komunikujące się ze sobą narzędzia klienckie i serwerowe, obsługiwane z poziomu systemowej konsoli (cmd.exe lub PowerShell). Komunikacja z urządzeniem mobilnym odbywa się przez kabel USB.

By komputer „zobaczył” podłączone urządzenie w trybie ADB, należy włączyć w Androidzie opcję Debugowanie USB (Ustawienia > Opcje programistyczne > Debugowanie USB).

Znając składnię polecenia, możemy m.in kopiować pliki z, oraz do pamięci urządzenia, instalować i odinstalowywać aplikacje, wykonywać kopie zapasowe, oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

ADB uruchamiamy poleceniem adb w konsoli, po którym następuje wewnętrzna komenda narzędzia. Na przykład:

  • wyświetlenie listy podłączonych urządzeń: adb devices
  • zrestartowanie smartfonu: adb reboot
  • uruchomienie w trybie recovery: adb reboot recovery
  • uruchomienie w trybie booloadera: adb reboot bootloader
  • wyświetlenie kompletnej listy poleceń ADB: adb help

Fastboot

Fastboot to protokół diagnostyczny, wykorzystywany do modyfikowania systemu plików Androida z poziomu podłączonego do urządzenia mobilnego komputera. Aby Fastboot działał, urządzenie z Androidem musi być uruchomione w trybie bootloadera. Wówczas będzie ono przyjmowało z komputera komendy Fastboota, pozwalające m.in. na:

  • wyświetlenie listy podpiętych urządzeń: fastboot devices
  • nadpisanie partycji: fastboot flash nazwapartycji nazwaobrazu
  • wymazanie partycji: fastboot erase nazwapartycji
  • sformatowanie partycji: fastboot format

Uwaga!

To nie są narzędzia dla początkujących. Za ich pomocą możesz uszkodzić swoje urządzenie, w najgorszych wypadkach nawet nieodwracalnie.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!