Google chce ułatwić wyszukiwanie dobrych aplikacji w sklepie Google Play

Google chce ułatwić wyszukiwanie dobrych aplikacji w sklepie Google Play
Paweł Piskurewicz

20.10.2014 14:30, aktual.: 20.10.2014 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tytuł najbardziej zaśmieconego mobilnego sklepu niezmiennie należy do Google Play. Brak weryfikacji aplikacji oraz popularność systemu, sprawiają że jest on zalewany sporą ilością mniej lub bardziej bezwartościowych (a czasem i niebezpiecznych) programów. Od pewnego czasu Google z tym walczy, a kolejnym krokiem jest udostępnienie dodatkowego filtru, który ma nam pomóc w odnalezieniu wartościowych gier i aplikacji.

Teraz z poziomu strony www Google Play możemy filtrować wynik wyszukiwania za pomocą dodatkowych kryteriów. Nowy filtr pozwala nam na wyświetlenie aplikacji ze średnią oceną 4 bądź wyżej. Mechanizm ten pozwala odsiać sporą część aplikacji, nie rozwiązuje jednak całego problemu. Po pierwsze od dawna znaną praktyką w aplikacjach darmowych jest namawianie do ocen 5, kusząc w zamian dodatkowymi bonusami. Po drugie są aplikacje, które mają dobre oceny na start, a nie wynika to z ich jakości tylko ocen znajomych autora. Po trzecie średnia ocena dotyczy wszystkich wersji programu. Nie ważne jak dobra, niepowtarzalna i wyjątkowo jest aplikacja w danym momencie.

Obraz

To jednak tylko drobna cześć z sytuacji wpływających na wartość takiej oceny. Dobrym przykładem może być fraza Outlook. W przypadku pełnych wyników dwa pierwsze miejsca zajmują oficjalne aplikacje od Microsoftu. Nie są one idealne, choć spora część negatywnych opinii dotyczy starszych wersji. Co się stanie gdy uruchomimy nowy filtr? Aplikacje znikną, gdyż ich średnie są gorsze niż 4.0.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aby odkryć słabe strony takiego mechanizmu wystarczy wpisać jakąś popularną frazę, a następnie użyć filtra. Zarówno wynik sprzed jak i po będzie bogaty w śmieci, klony i aplikacje wątpliwej jakości. Czy to oznacza, że nowy filtr to zły pomysł? Nie, ale Google powinien zdecydowanie bardziej przyłożyć się do tego elementu. Stworzyli najpopularniejszą wyszukiwarkę na rynku. Pełną udogodnień, które sprawiają, że otrzymujemy upragniony wynik. Może czas by część z tych mechanizmów przenieść także do Google Play?

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)