Google Chrome dostanie tryb czytania. Można go już testować

Google Chrome dostanie tryb czytania. Można go już testować

W Google Chrome można już testować tryb czytania
W Google Chrome można już testować tryb czytania
Oskar Ziomek
23.04.2019 13:21

Google pracuje nad implementacją trybu czytania w przeglądarce Chrome. To opcja, dzięki której artykuły wyświetlane są w uproszczonym widoku, w założeniu ułatwiającym czytanie długich tekstów na szerokim ekranie komputera. Publikacje są tu wyświetlane w formie wąskiej kolumny, a ze strony znikają wszystkie zbędne ozdobniki.

Jak zauważa serwis ZDNet, tryb czytania jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju. Już teraz można go jednak na własną rękę testować, pobierając wcześniej najnowsze wydanie Chrome'a Canary. Można je znaleźć w naszym katalogu oprogramowania, w rozwijanym menu Wszystkie wersje.

Obraz

Aby testować tryb czytania, należy w pierwszej kolejności zajrzeć do zaawansowanych ustawień, czyli eksperymentalnych opcji bazujących na flagach. Dotrzemy do nich po wpisaniu w polu adresu przeglądarki frazy chrome://flags i zatwierdzeniu klawiszem Enter. Teraz konieczne będzie znalezienie właściwej flagi, najprościej przy użyciu wyszukiwarki w górnej części. W tym przypadku interesuje nas opcja #enable-reader-mode.

Obraz

Po zmianie wartości flagi na Enabled należy jeszcze ponownie uruchomić przeglądarkę, by zmiany zostały zastosowane. Od tego momentu tryb czytania można już testować. By go aktywować, należy wyświetlić artykuł w internecie, a potem wejść do menu przeglądarki (symbol trzech kropek w prawej, górnej części ekranu) i wybrać opcję "Zbadaj stronę". Jeśli artykuł zostanie rozpoznany, treść zostanie automatycznie załadowana w nowym widoku.

W praktyce tryb czytania przypomina nieco lekkie strony AMP wyświetlane na smartfonach. Ich działanie jest zresztą od niedawna modyfikowane tak, by w polu adresu w przeglądarce wyświetlał się łatwiejszy do zrozumienia adres. Warto przypomnieć, że wcześniej w testowym Chrome pojawił się także tryb skupienia, który pozwala wyświetlać strony w nowych oknach pozbawionych paska adresu czy przycisków nawigacyjnych.

Przeglądarkę Google Chrome w wielu wydaniach i wersjach na różne platformy znajdziecie w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)