Google Chrome ma 10 lat – dostaje nowy wygląd, generator haseł, odświeżony Omnibox i nie tylko

Google Chrome ma 10 lat (depositphotos)
Google Chrome ma 10 lat (depositphotos)
Oskar Ziomek

04.09.2018 20:52, aktual.: 09.09.2018 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google świętuje 10. urodziny przeglądarki Google Chrome. Program został po raz pierwszy zapowiedziany pierwszego września 2008 roku i od tamtego roku z każdą wersją zyskiwał coraz większą popularność i z czasem stał się numerem jeden wśród wszystkich przeglądarek. By uczcić jubileusz, producent jeszcze w weekend zapowiedział niespodziankę, a dziś zostaje ona ujawniona. Chrome w wersji o numerze 69 otrzymuje odświeżony wygląd, nowe funkcje Omniboksa, generator haseł i nie tylko, a nowości mają już od dziś trafiać do użytkowników.

Nowy wygląd Chrome'a na komputerach, źródło: Google.
Nowy wygląd Chrome'a na komputerach, źródło: Google.

Nowy interfejs przeglądarki nie powinien być zaskoczeniem. Pojawił się on już bowiem dużo wcześniej w wersjach testowych, o czym informowaliśmy jeszcze w pierwszej połowie lipca. Odświeżony wygląd składa się z nowych elementów typowych dla wzornictwa Material. W okolicy paska adresu, a więc także na kartach pojawia się więcej krągłości i nieco zmienione kolory. Całość ma być po prostu jeszcze prostsza niż dotychczas.

New in Chrome 69: CSS Scroll Snapping, Notches, Web Locks and more

W Chromie pojawia się również nowość związana z zapisywaniem haseł. Wraz z nową wersją przeglądarki, podczas rejestrowania nowego konta użytkownika w dowolnym serwisie, Chrome automatycznie podpowie nowe, bezpieczne hasło. To niewielki drobiazg, który przyda się wszystkim osobom dbającym o tworzenie skomplikowanych haseł, które później i tak przechowują w jakimś menedżerze. Na tę okoliczność przyda się oczywiście integracja z historią zapisanych haseł wbudowaną bezpośrednio w przeglądarkę: Chrome nie tylko podpowie nowy ciąg znaków jako propozycję hasła, ale od razu zapamięta je, synchronizując z kontem Google.

  • Generator haseł w Chrome, źródło: Google.
  • Odświeżony Omnibox wyświetlający odpowiedzi na część zapytań, źródło: Google.
[1/2] Generator haseł w Chrome, źródło: Google.

Ostatnia nowość widoczna na pierwszy rzut oka, to odświeżony interfejs Omniboksa, czyli paska z podpowiedziami wyświetlanego bezpośrednio pod paskiem adresu. Od teraz będą się tu pojawiać dodatkowe informacje, dzięki czemu możliwe, że użytkownik szukający odpowiedzi na dane zapytanie, uzyska interesującą go odpowiedź już tutaj, bez konieczności faktycznego wyszukania danego hasła w internecie. Znajdą się tu proste odpowiedzi na krótkie pytania, czy też miniatury grafik.

Na koniec warto zaznaczyć, że nowości dotyczą Chrome'a dla wszystkich platform: komputerów oraz urządzeń mobilnych. Dobra wiadomość pojawia się także dla tych, którzy z utęsknieniem czekali na dodatkowe zmiany pod maską.

Jak informuje Google, w Chromie ruszają nowe eksperymenty, dzięki którym już wkrótce przeglądarka ma się jeszcze szybciej włączać, powodować mniej opóźnień i używać mniej pamięci operacyjnej. Już teraz pojawia się w niej szereg zmian dla twórców, które omówiono w zamieszczonym w publikacji filmie. Najnowsze wersje przeglądarki Chrome można oczywiście pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Opisywana wersja z numerem 69 będzie również automatycznie trafiać do bieżących użytkowników Chrome'a już od dzisiaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)