Google Chrome ma wbudowany generator haseł – jak z niego korzystać?

Google Chrome ma wbudowany generator haseł – jak z niego korzystać?24.05.2018 12:06
Pole logowania z depositphotos
Pole logowania z depositphotos

Mało kto wie, że w Google Chrome korzystać można z wbudowanego generatora haseł. Może się on okazać przydatny, gdy użytkownik zakłada konto w nowym portalu, a sam nie ma głowy do wymyślania dostatecznie rozbudowanych ciągów znaków, które będą jednocześnie wystarczająco skomplikowane, by stanowiły wyzwanie dla osoby chcącej je po prostu odgadnąć i sprostają wymaganiom na przykład o konieczności użycia co najmniej jednej cyfry.

Choć jedną z metod jest rzecz jasna skorzystanie z dowolnego z wielu generatorów haseł w formie dodatkowych aplikacji, niewielu wie, że podobną funkcjonalność można uzyskać bezpośrednio w przeglądarce. Wpierw trzeba ją jednak uaktywnić, bo póki co jest to jedynie funkcja eksperymentalna. By to zrobić, należy w pasku adresu Chrome'a wpisać chrome://flags, by dostać się do zaawansowanych ustawień.

350246912093611969

Teraz w wyszukiwarkę w górnej części wystarczy wpisać password, by znaleźć odpowiednią opcję. Z rozwijanej listy obok funkcji Password generation należy wybrać Enabled. Jeśli szybkie znalezienie generatora haseł mimo wyszukiwarki jest problematyczne, alternatywnie wyszukać można frazę #enable-password-generation, dzięki której na ekranie od razu wyświetlona zostanie właściwa opcja.

W celu zatwierdzenia zmian konieczne jest ponowne uruchomienie przeglądarki za pomocą niebieskiego przycisku w dolnej części ekranu. Od tego momentu podczas zakładania nowego konta w dowolnym serwisie w Sieci, wystarczy kliknąć na polu hasła prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję Wygeneruj hasło.

350246912093808577

Chrome sam zaproponuje wówczas silne hasło, które będzie ciągiem losowych liter i cyfr. Na kilkanaście prób użycia, podczas testu nigdy proponowane hasło nie zawierało w sobie symboli, toteż jeśli formularz logowania wymaga użycia przynajmniej jednego takiego znaku, trzeba będzie go dopisać do ciągu samodzielnie.

350246912093939649

Zaproponowane przez Chrome hasło można wkleić wprost do formularza rejestracji lub zapisać bezpośrednio w Google Smart Lock, by na przyszłość nie musieć go pamiętać. Zapisanymi już hasłami w Chrome można zarządzać z poziomu ustawień przeglądarki oraz na stronie passwords.google.com.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)