Google Chrome ochroni twoją historię – zignoruje strony chcące ją modyfikować

Google Chrome ochroni twoją historię – zignoruje strony chcące ją modyfikować

Google Chrome wkrótce ochroni przed stronami ingerującymi w historię (depositphotos)
Google Chrome wkrótce ochroni przed stronami ingerującymi w historię (depositphotos)
Oskar Ziomek
19.12.2018 20:52

Podczas przeglądania internetu można się natknąć na rożnego rodzaju zagrożenia i praktyki, które mają spowodować, że użytkownik na dłużej zainteresuje się daną treścią. W tym przypadku nie chodzi tylko o reklamy, czy niegdyś trudne w opanowaniu automatyczne przekierowania na szereg innych stron z rzędu. Do takich zagrożeń należy także zaliczyć próbę manipulacji historią, z czym związane zabezpieczenia prawdopodobnie już niedługo trafią do przeglądarki Google Chrome.

Na prace w tym zakresie zwraca uwagę serwis 9to5Google. W repozytorium z kodem Chrome Gerrit znaleziono bowiem commity związane z implementacją wspomnianych zabezpieczeń. Mowa o sytuacjach, w których użytkownik chce opuścić przeglądaną stronę przyciskiem wstecz, jednak po jego kliknięciu, nawet wielokrotnym, trafia na szereg innych stron, których wcześniej nie odwiedzał.

Zmiany w repozytorium Chrome Gerrit.
Zmiany w repozytorium Chrome Gerrit.

Takie próby przekierowania Google określa mianem manipulacji historią i wszystko wskazuje na to, że już niedługo będzie je skutecznie blokować. Z udostępnionych informacji dowiadujemy się, że docelowo po kliknięciu przycisku wstecz lub wprzód, przeglądarka będzie w stanie pominąć te elementy historii, które miały do niej trafić bez wiedzy i woli użytkownika. Z perspektywy internauty chodzi więc po prostu o pominięcie „przekierowań” i skierowanie użytkownika rzeczywiście na tę stronę, którą oglądał przed chwilą i do której chce wrócić.

Jak zwraca uwagę 9to5Google, nim funkcja trafi do stabilnej wersji Chrome'a upłynie jeszcze trochę czasu. Najpierw należy spodziewać się implementacji w ramach testowej edycji Canary, gdzie na początku nowa funkcjonalność będzie można aktywować za pomocą flagi o dość długiej nazwie: #enable-skip-redirecting-entries-on-back-forward-ui.

Implementacja zabezpieczenia przed ingerencją w historię to kolejny krok na drodze do stworzenia kompleksowych blokad przed nagannymi praktykami w sieci. Warto przypomnieć, że niedawno do Chrome'a trafiły kolejne nowości w zakresie blokowania najbardziej uciążliwych reklam.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)