Google Chrome pozwoli na dobre wyciszyć strony z irytującą funkcją autoplay

Google Chrome pozwoli na dobre wyciszyć strony z irytującą funkcją autoplay

Google Chrome pozwoli na dobre wyciszyć strony z irytującą funkcją autoplay
28.08.2017 15:06

Deweloperzy Chrome chcą raz na zawsze rozwiązać problemhałasujących witryn internetowych, takich jak choćby te, któreużytkownikowi na „dzień dobry” strony włączają odtwarzaczwideo ze ścieżką dźwiekową. Najnowsza wersja przeglądarkiGoogle wydana w kanale Canary otrzymała funkcję, która pozwolitakim witrynom na dobre założyć knebel.

Niewiele jest w Sieci równie irytujących rzeczy, jak głoslektora, opowiadający coś o rzeczach nie mających nic wspólnego zczytanym na stronie artykułem – często nawet nie wiadomo, gdzieto wyłączyć. Tę okropną manierę przyjęły tymczasem nawetserwisy dużych portali newsowych. Najwyraźniej przynosiło tomarketingową korzyść, skoro mimo niezadowolenia użytkowników,odtwarzacze po wejściu na stronę jak grały, tak grają.

Ewangelista Google’a François Beaufort informuje o wprowadzeniudo Chrome przełącznika na liście uprawnień witryny, którypozwoli jednym kliknięciem zablokować na dobre wszelki dochodzącyz niej dźwięk, do momentu gdy nie zostanie odblokowana. Committrafił do najnowszej wersji przeglądarki z kanału Canary. Abyskorzystać z przełącznika, należy uruchomić Chrome z flagą--enable-features=SoundContentSetting.

Obraz

Łukasz Olejnik, znany ekspert od bezpieczeństwa z konsorcjum W3Czauważył, że wprowadzony przez Google mechanizm blokowania dźwięku majeszcze jedną zaletę – pozwala skończyć z ultradźwiękowymśledzeniem odwiedzanych przez użytkownika witryn.

Back in 2015 I suggested protecting access to sound APIs with permissions, @w3c PING. This should be an option. https://t.co/3vaBkxoOJA https://t.co/YOpqSelHiz

— Lukasz Olejnik (@lukOlejnik) August 25, 2017Wprowadzenie takiego mechanizmu Olejnik proponowałjuż w 2015 roku, pisząc wtedy, że interfejs programowania WebAudio powinien zawierać automatyczne wyciszanie dźwięków, któremogłyby być nasłuchiwane przez smartfonowe aplikacje celempowiązania aktywności i lokalizacji użytkownika.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa funkcja trafi do stabilnej wersjiChrome, ale sądząc po komentarzach, Google raczej o niej niezapomni – wyraźnie spodobała się użytkownikom.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)