Google Glass także dla osób z wadami wzroku

Google Glass także dla osób z wadami wzroku

Marcin Paterek
12.03.2013 21:31

W temacie Google Glass wciąż nie brakuje niewiadomych (istotne jest m.in. pytanie o ich wpływ na relacje międzyludzkie), a o jednej z najbardziej trywialnych spraw mówiło się dotąd niewiele — czy osoby z wadą wzroku będą mogły używać nowego wynalazku Google? Odpowiedź wydaje się być oczywista (w końcu mowa jest o okularach), ale koncern postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości. Google Glass będą dostępne w wersji „korekcyjnej”, nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie takie modele trafią na rynek.

Obraz

Obecne prototypy okularów, jak również model Explorer Edition, który otrzyma wyselekcjonowane grono testerów, przeznaczone są wyłącznie dla osób niepotrzebujących korekcji wzroku. Google jednak zapewniło, że w pocie czoła pracuje nad wersją przeznaczoną dla ludzi mających kłopoty z ostrością widzenia. Przygotowanie takiego modelu ma być możliwe dzięki modularnej budowie urządzenia, która pozwala uzupełniać je o tradycyjne szkła dobrane przez okulistę. Ten wariant okularów może być dostępny jeszcze w tym roku, o ile tylko koncern upora się z zaspokojeniem zapotrzebowania na zwyczajną wersję.

Oprócz kwestii czysto technicznych, Google zaprezentowało kilka aplikacji, które są już przystosowane do działania na małym szkiełku okularów. Dzięki New York Times użytkownik będzie mógł oglądać zdjęcia oraz czytać nagłówki tekstów (po wydaniu odpowiedniej komendy okulary odczytają ich pełną treść), natomiast aplikacja do obsługi poczty e-mail umożliwi wyświetlanie nadawcy i tematu wiadomości, jak również dyktowanie odpowiedzi. Z kolei wbudowany aparat będzie podstawą działania Skitch, czyli programu do nanoszenia krótkich notatek na obrazy. Minimalistyczną wersję aplikacji przygotowało także Path, które umożliwia zbudowanie sieci społecznościowych. Ciekawostką jest moduł wyszukiwarki Google, pozwalający wyszukać tłumaczenie słowa na inny język i odtworzyć jego wymowę poprzez miniaturowy głośnik na tyle cicho, by był on słyszalny wyłącznie dla posiadacza okularów. Koncern zapewnia, że aplikacje przeznaczone dla Google Glass nie będą zaśmiecały szkieł niepotrzebnymi powiadomieniami, a każdą z nich będzie można sterować za pomocą delikatnych ruchów oczu lub głowy, komend głosowych i dotyku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)