Google i Apple na celowniku Federalnej Komisji Handlu

Google i Apple na celowniku Federalnej Komisji Handlu

Mirosław Truchan
06.03.2012 13:37

Amerykański senator Chuck Schumer wezwał Federalną Komisję Handlu (odpowiednik polskiego UOKiK) do zbadania sprawy rzekomego wykradania zdjęć i książek adresowych użytkowników przez aplikacje udostępniane w sklepach Android Market i App Store. Nie wiadomo do końca, czy miałaby to być celowa praktyka Google i Apple, czy też raczej jest to wynikiem luk w systemie i działania złośliwego oprogramowania, o czym informowaliśmy niedawno.

Senator zarzuca jednak obu koncernom nieprzestrzeganie polityki prywatności i twierdzi, że dane były zbierane celowo do tworzenia profilu użytkowników, co równoznaczne jest według niego z kradzieżą. Aplikacje, nie pytając użytkowników o zgodę, pobierały ich prywatne dane. Przykładów takich praktyk mieliśmy ostatnio całkiem sporo. Opisywaliśmy nawet niedawno próby podjęte przez Mozillę, które mają chronić użytkowników przed śledzeniem.

Zastanawiać może fakt poruszenia takiej kwestii przez amerykańskiego senatora. Giganci technologiczni słyną bowiem od lat z tego, że są największymi lobbystami w amerykańskim Senacie, często walcząc w ten sposób o mniej restrykcyjne przepisy dotyczące prywatności oraz przetwarzania danych osobowych.

Google wydał oświadczenie, w którym poinformował, że „przyjrzy się dokładniej swojej polityce prywatności dotyczącej aplikacji”. Apple nie ustosunkował się do sprawy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)