Google ma problem z wyszukiwarką – nie sposób przewidzieć jej działania

Google ma problem z wyszukiwarką – nie sposób przewidzieć jej działania

Google ma problem z wyszukiwarką – nie sposób przewidzieć jej działania
Oskar Ziomek
21.06.2018 15:31, aktualizacja: 21.06.2018 16:10

Niedawno użytkownicy aplikacji Google na Androidzie zauważyli, iż wybrane frazy wpisywane w wyszukiwarkę powodują niespodziewany efekt – wyświetlenie historii wiadomości SMS. Google przyznało wówczas, że błąd występuje i zapowiedziało jak najszybsze wydanie aktualizacji, a całość wytłumaczono błędnym działaniem funkcji rozpoznawania języków i interpretowania poleceń. Teraz w wyszukiwarce pojawia się kolejny problem.

Jak zauważono, tym razem problematyczna jest fraza 9a songs, której wpisanie w pole wyszukiwarki skutkuje wyświetleniem skrótu do ustawień głośności lub bezpośrednio suwaka jej regulacji. Co w tym przypadku ciekawe, problematyczne nie jest to konkretne hasło, ale wiele innych, które zostaną podobnie zbudowane.

Dokładnie taki sam efekt uzyskać można bowiem także jeśli po cyfrze 9 pominie się literę, wpisze dowolną inną liczbę, a słowo songs zamieni na music lub media. O ile więc w poprzednim przypadku sprawę rzeczywiście można było wytłumaczyć niewłaściwym tłumaczeniem, tak tym razem takie wyjaśnienie wydaje się mniej prawdopodobne.

  • Fraza "9a songs" w Androidzie 8.1 (Huawei P20) powoduje wyświetlenie skrótu do ustawień głośności.
  • Identyczny efekt można uzyskać także z dowolną inną liczbą, pominięciem litery, a także innymi słowami związanymi z dźwiękiem.
[1/2] Fraza "9a songs" w Androidzie 8.1 (Huawei P20) powoduje wyświetlenie skrótu do ustawień głośności.

W tej sytuacji sam problem jest jednak mniej niebezpieczny. Przy okazji poprzedniego błędu możliwość odczytywania wiadomości SMS przez wyszukiwarkę mogła budzić wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Tym razem mamy do czynienia jedynie z ciekawostką, która jednak nie zmienia faktu, że w aplikacji jest obecny błąd. Pozostaje mieć nadzieję, że więcej takich przypadków nie zostanie odnotowanych, a jeśli tak – że również nie będą związane bezpośrednio z bezpieczeństwem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)