Google nie ułatwia walki z piractwem

Marcin Paterek

22.02.2013 13:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

RIAA, organizacja zrzeszająca amerykańskich wydawców muzyki, nie jest zadowolona ze współpracy z Google. W sierpniu ubiegłego roku koncern zobowiązał się do wzięcia pod uwagę ilości zgłoszeń naruszania praw autorskich przy ustalaniu pozycji stron w wynikach wyszukiwania, ale RIAA twierdzi, że działanie to nie przynosi zauważalnych efektów. Po pół roku od ogłoszenia zmian […] pirackie strony wciąż pojawiają się na szczycie listy — wskazuje w raporcie (PDF).

Obraz

Z badań przeprowadzonych przez RIAA wynika, że ranking wielokrotnie zgłaszanych witryn nie obniżył się w zauważalny sposób, a one same wciąż pojawiają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Co więcej, najwyższe 3-5 pozycji zajmują strony, w stosunku do których zostało zgłoszonych ponad tysiąc przypadków naruszenia prawa. Dla porównania, współczynnik wyświetlania w pierwszej dziesiątce stron legalnie rozprowadzających muzykę wynosi 0,6 — a więc w co drugim wyszukiwaniu pojawiał się tylko jeden odnośnik. Dla RIAA jest to spory problem, bo aż 94 proc. użytkowników nie przegląda drugiej i dalszych stron wyników wyszukiwania.

Innym powodem niezadowolenia RIAA są podpowiedzi, które Google wyświetla podczas wpisywania fraz. Według organizacji w 88 proc. przypadków mechanizm podpowiada słowa, które odnoszą się do stron oferujących nielegalną treść. Zachęcamy Google do natychmiastowego wprowadzenia zmian koniecznych do tego, by spełnić daną obietnicę — podsumowuje RIAA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)