Google odda nam możliwość tworzenia map i wybierze moderatorów ze społeczności

Google odda nam możliwość tworzenia map i wybierze moderatorów ze społeczności

Google odda nam możliwość tworzenia map i wybierze moderatorów ze społeczności
14.07.2015 20:44, aktualizacja: 14.07.2015 21:15

Pamiętacie trawnik w kształcie robota sikającego na jabłko w Pakistanie? To jeden z licznych żartów, jakie przygotowali użytkownicy Map Google'a. Niedawno było ich na mapach tyle, że w końcu możliwość poprawiania map przez użytkowników została wyłączona „do odwołania”, by ukrócić swawole dowcipnych kartografów. Wygląda jednak na to, że Google znalazł satysfakcjonujące wyjście z sytuacji i odda w ręce użytkowników narzędzia do tworzenia map, a także odpowiedzialność za ich jakość.

Obraz

Map Maker zostanie ponownie włączony w sierpniu, a wraz z nim ma powrócić porządna moderacja generowanych przez użytkowników map. Do pracy zaprzęgnięci zostaną ci sami użytkownicy, którzy mapy współtworzą. Na ich barkach spocznie odpowiedzialność za moderację tych miejsc, które mogą umknąć etatowym strażnikom jakości z Google'a.

Na firmowym blogu Pavithra Kanakarajan, która kieruje mapami, wyjaśniła, że Google wybierze użytkowników, którzy będą pełnili funkcję kierowników regionalnych. Będą oni przyglądali się zmianom wprowadzonym w określonych obszarach, a pracownicy Google'a będą zajmować się moderacją map dużo rzadziej.

To rozwiązanie niesie za sobą jeszcze jedną korzyść. Osoby kierujące danym regionem przynajmniej teoretycznie będą miały wiedzę na temat tego, jak region wygląda będą miały dostęp do dodatkowych środków, które pomogą w weryfikacji poprawności proponowanych zmian. Tak się bowiem składa, że w wielu miejscach mapy zawierają rażące błędy. Błędnie jest opisana na przykład ulica, na której znajduje się mój adres zameldowania. Niestety moderator z Indii nie będzie miał ani czasu, ani motywacji, by sprawdzić, czy jakaś uliczka w 50-tysięcznym mieście na drugim końcu świata jest opisana prawidłowo. W takich sytuacjach pozostaje mu odpisać, że nie może zweryfikować poprawności i odrzucić poprawkę. Niestety nie ma procedury, która przewiduje wysłanie mu zdjęcia tabliczki z nazwą ulicy albo nawet kopii dowodu osobistego ze wspomnianym adresem.

Map Maker zostanie uruchomiony ponownie na początku sierpnia i wtedy wybrani użytkownicy dostaną propozycje objęcia kierownictwa nad regionem. Narzędzia zaczną działać na terenach, które mają już opiekuna i z czasem grono moderatorów ma się powiększać. Pozostaje mieć nadzieję, że nowa moderacja będzie bardziej fachowa i naprawdę będzie kierować się jakością map.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)