Google odprawione z kwitkiem przez twórców legendarnego ROM-u na Androida

Google odprawione z kwitkiem przez twórców legendarnego ROM-u na Androida

Google odprawione z kwitkiem przez twórców legendarnego ROM-u na Androida
Tomek Kondrat
03.10.2014 21:06

Google próbowało kupić Cyanogen Inc. Takie informacje podał portal The Information. Według portalu Kalifornijczycy przedstawili twórcom legendarnego wśród entuzjastów Androida ROM-u CyanogenMod niezwykle atrakcyjną ofertę. Firma jednak ją odrzuciła, tłumacząc, że ciągle się rozwija, a jej pracownicy mają ciągle wiele wyzwań przed sobą. Cyanogen Inc. planuje również uzyskać wycenę na miliard dolarów, która ma pomóc w uzyskaniu kolejnego dofinansowania.

Steve Kondik oraz Kirt McMaster
Steve Kondik oraz Kirt McMaster

Rozmowy z kierownictwem Cyanogen Inc. prowadził nie kto inny tylko sam Sundar Pichai – główna postać zarówno Androida, jak i przeglądarki Chrome. Nie jest wiadome, co Google próbowało ugrać, oferując gigantyczną sumę za firmę założoną przez Steve'a Kondika oraz Kirta McMastera. Według nieoficjalnych doniesień, twórcy Androida mieliby kupić firmę i błyskawicznie ją zamknąć wchłaniając przy okazji zdolnych programistów. Nieoficjalne oprogramowanie sygnowane logiem CyanogenModa było zainstalowane na 12 milionach urządzeń, stając się trzecim, co do popularności systemem operacyjnym na świecie. Liczba instalacji nie przekłada się jednak na zysk, którego firma, według oficjalnego raportu, nie generuje.

CyanogenMod jest projektem, którego celem jest wprowadzanie urządzeń niewspieranych przez producentów w świat nowszego Androida. Dzięki zaangażowaniu społeczności, najnowsze wersje Androida zostały stworzone dla setek urządzeń, również z niższej półki, których producent nigdy nie uaktualnił. ROM-y CyanogenMod są opierane na AOSP i zawierają wszystkie niezbędne aplikacje, aby uniezależnić się od Google.

Firma Cyanogen Inc. powstała we wrześniu 2013 roku. Pierwsze telefony wykorzystujące CyanogenModa jako domyślny system operacyjny są sprzedawane przez Oppo oraz OnePlus. Już wkrótce społecznościowy system zacznie pojawiać się na telefonach produkowanych przez Micromax. Jest to jednak zmodyfikowana wersja systemu, wykorzystująca aplikacje Google. Wersje dla pozostałych telefonów mogą zostać uzupełnione o własnościowe aplikacje w formie paczek Gapps, które można odnaleźć na forach internetowych. Nie jest wykluczone, że Google za jakiś czas znów spróbuje wykupić CyanogenModa. Jak powszechnie wiadomo, firma z Mountain View tak łatwo nie składa broni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)