Google ostrzega zainfekowanych DNSChangerem

28.05.2012 15:22, aktual.: 29.05.2012 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

DNSChanger to malware, który zmienia konfigurację DNS komputera, aby kierować użytkownika na szkodliwe strony. Malware został unieszkodliwiony w listopadzie, a część z jego twórców aresztowano w Estonii, ale z Internetem wciąż łączą się ponad 4 miliony zainfekowanych komputerów.

DNSChanger zmieniał konfigurację sieciową zainfekowanego komputera tak, aby łączył się z serwerem nazw (DNS) należącym do przestępców, skąd z kolei otrzymywał błędne adresy stron — zamiast na zwykłe strony, użytkownik kierowany był na strony wyłudzające pieniądze. FBI zastąpiło te serwery własnymi, które umożliwiły posiadaczom zainfekowanych komputerów normalne korzystanie z Internetu. Serwery te zostaną wyłączone 9 lipca, co zaowocuje pozornym brakiem dostępu do Internetu dla około 500 tysięcy użytkowników.

Google ruszył z kampanią informacyjną, której celem jest dotarcie do nieświadomych użytkowników i pomoc w usunięciu szkodnika i przywróceniu prawidłowej konfiguracji sieciowej. Google będzie wyświetlał informacje o zagrożeniu w języku użytkownika na swoich stronach. Ostrzeżenie zobaczą jedynie osoby, które zostały skierowane na strony Google'a przez serwery należące do FBI. Dzięki temu te 500 tysięcy osób, które wciąż korzystają z zarażonych komputerów, nie stracą nagle możliwości normalnego korzystania z Internetu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)