Google powołało i od razu zamknęło radę etyki. Członkowie się pokłócili o tolerancję

Google powołało i od razu zamknęło radę etyki. Członkowie się pokłócili o tolerancję

Google powołało i od razu zamknęło radę etyki. Członkowie się pokłócili o tolerancję
Piotr Urbaniak
08.04.2019 20:10, aktualizacja: 08.04.2019 20:51

W kwestii tego, co jest największą wtopą firmy Google można się spierać. Jedni powiedzą, że to platforma społecznościowa Google+, drudzy – Buzz, a jeszcze inni – przejęcie Boston Dynamics. Niemniej chyba jeszcze nigdy w swej historii firma z Mountain View nie zrezygnowała z jakiegoś przedsięwzięcia przed upływem dwóch tygodni. Oto precedens.

W drugiej połowie marca br. Google powołało komórkę zwaną Radą Doradczą ds. Zaawansowanych Technologii (ATEAC – ang. Advanced Technology External Advisory Council).

Zadaniem jednostki miał być nadzór nad rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i technik rozpoznawania twarzy. Tak, aby technologia nie wymknęła się spod kontroli człowieka. Brzmi to trochę niczym fikcja literacka, ale trzeba pamiętać, że tak naprawdę nie wiemy, jakie konsekwencje niesie za sobą stworzenie SI. "Ex Machina" to wprawdzie tylko film, ale twórczość Lema pół wieku temu także wydawała się nadzwyczaj abstrakcyjna. A tu proszę.

"Brak tolerancji dla (...)"

Tak czy inaczej, inicjatywa szybko została przerwana. Stało się tak, gdyż pracownikom Google'a nie spodobała się jedna z członkiń rady – Kay Coles James, powiązana z konserwatywnym komitetem doradczym The Heritage Foundation. Wypunktowano jej skrajnie prawicowe poglądy.

Jak donosi "BBC News", tysiące pracowników Google'a podpisało petycję przeciwko James. Jako główny argument, przemawiający za usunięciem kobiety ze stanowiska, wskazano "brak tolerancji kobiety wobec środowisk LGBT, transseksualistów i imigrantów". Jednocześnie do dymisji podał się przewodniczący rady, prof. Alessandro Acquisti. – Poświęcam się badaniom nad kluczowymi kwestiami etycznymi dotyczącymi SI, ale nie uważam, aby to [ATEAC – przyp. red.] było właściwie forum, w którym mogę się zaangażować w pracę – powiedział.

Rozłam na dwa obozy

W opozycji do większości stanęła inna członkini rady, prof. Joanna Bryson. Autorka kontrowersyjnej w USA tezy, że "roboty powinny być niewolnikami ludzi". – Myślałam, że w Google jest wystarczająco dużo mądrych ludzi, że musi istnieć jakiś proces albo do komunikowania się, albo do usprawnienia decyzji. Ale myliłam się, a ludzie, którzy nazywali mnie naiwną, mieli rację – ostro skomentowała Bryson. Ostatecznie doszło do podziału ośmioosobowej rady na dwa obozy.

Co oczywiste, w takiej formie ATEAC nie mogło przetrwać. Google zdecydowało się na rozwiązanie grupy. – Zamykamy radę i wracamy do deski kreślarskiej – powiadomiło przedsiębiorstwo. – Cały czas bierzemy odpowiedzialność za SI, ale będziemy szukać zewnętrznych źródeł opiniotwórczych – wyjaśniono. Słowem komentarza: A swoją drogą intrygujące jest to, że największy brak tolerancji, paradoksalnie, coraz częściej pokazują środowiska rzekomo o nią walczące.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)