Google pozwane za Courgette

Wojciech Cybulski

29.10.2009 18:27, aktual.: 29.10.2009 18:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mało znana na rynku firma Red Bend Software – producent oprogramowania dla urządzeń mobilnych – pozwała Google na naruszenie patentu związanego z wykorzystywanym w procesie aktualizacji Chrome mechanizmem o nazwie Courgette.

Google przy uaktualnianiu przeglądarki Chrome stosuje mechanizm Diff polegający na wysyłaniu w paczce z aktualizacją jedynie danych o różnicach między obecną a nową wersją programu. Z kolei Courgette jest mechanizmem służącym do zmniejszania rozmiaru tej paczki, przez co finalnie wielkość pliku z aktualizacją Chrome ulega drastycznemu zmniejszeniu. Pozwala to szybciej przeprowadzać aktualizacje i sprawia, że są one mniej uciążliwe dla osób dysponujących niezbyt szybkim połączeniem z siecią.

Firma Red Bend Software posiadająca patent na „metodę generowania kompaktowego wyniku różnicy między starym a nowym programem” doszła do wniosku, że Google nielegalnie stosuje opracowany przez nią mechanizm i podała korporację do sądu. Firmie nie podoba się szczególnie fakt, że internetowy gigant upublicznił kod źródłowy spornego algorytmu i wydał go na wolnej licencji, przez co każdy kto z niego korzysta, narusza prawa Red Bend Software. Żadna ze stron nie wydała jeszcze oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)