Badacze bezpieczeństwa zidentyfikowali ponad 170 szkodliwych aplikacji na Androida, w tym aż 25 w Sklepie Play. W praktyce programy kradły pieniądze od użytkowników. Zostały już usunięte z platformy, ale ze smartfonów trzeba je odinstalować samemu.

bEUKiMfF

W tym przypadku problematyczne okazały się aplikacje związane z kopaniem kryptowalut, na co zwracają uwagę eksperci z Lookout Threat Lab. W programach sugerowano konieczność uiszczenia opłaty, by rozpocząć kopanie, ale w praktyce nic takiego nie miało miejsca, a zysk nigdy nie był wypłacany użytkownikowi.

Wpłacone środki po prostu przepadały. Jak wyliczono, łącznie oszukano w ten sposób ponad 93 tys. użytkowników Androida. Badacze sklasyfikowali szkodliwe aplikacje na dwa sposoby: jako BitScam i CloudScam.

Logo części ze szkodliwych aplikacji na Androida
Źródło zdjęć: © Lookout
Logo części ze szkodliwych aplikacji na Androida

W obydwu przypadkach w praktyce problemem dla użytkownika jest konieczność uiszczenia opłaty (za pobranie samej aplikacji lub rzekome uruchomienie kopania kryptowalut, bądź inne dodatkowe funkcje), ale w zamian nie ma szans na żaden zysk i zwrot środków. Oszacowano, że opisywane aplikacje pomogły w ten sposób wyłudzić ponad 350 tys. dolarów.

bEUKiMfH

Wśród aplikacji, które okazały się być szkodliwe i trafiły do Sklepu Play na Androida, znalazły się między innymi:

  • Mining Machine
  • Cloud Mining
  • Black Crypto || Pro Miner
  • Moon BAT
  • BITO HASH
  • MR Bitcoin

Większość z nich miała pozytywne oceny wyliczone na podstawie kilkuset opinii. Na pierwszy rzut oka nie mogły więc budzić podejrzeń użytkowników.

Google Sklep Play: 9 aplikacji kradło dane. Odinstaluj je z telefonu
Google Sklep Play: 9 aplikacji kradło dane. Odinstaluj je z telefonu

Szkodliwe aplikacje usunięte ze Sklepu Play

Warto podkreślić, że Google zdążył już zareagować na doniesienia o szkodliwych aplikacjach i usunął je ze Sklepu Play na Androidzie. Z samych smartfonów jednak nie znikną, póki sami nie odinstalują ich użytkownicy.

Niestety wszystkie nazwy aplikacji nie zostały podane wprost. W praktyce to sami użytkownicy Androida muszą więc upewnić się, czy nie korzystają z aplikacji do kopania kryptowalut, z których zysków mogą się nigdy nie doczekać.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (58)
bEUKiMgD