Google skorzysta z danych użytkownika aby ulepszyć pracę klawiatury Androida

Strona głównaGoogle skorzysta z danych użytkownika aby ulepszyć pracę klawiatury Androida
20.03.2014 14:15
Google skorzysta z danych użytkownika aby ulepszyć pracę klawiatury Androida
Redakcja
Redakcja

O tym, jak ważna jest klawiatura urządzenia mobilnego wie każdy, kto miał na niej okazję pisać coś dłuższego niż tylko adres internetowy popularnej sieci społecznościowej. Idealne wydają się klawiatury fizyczne, niemniej zabierają one dużo miejsca, a użytkownicy chcą większego ekranu bez zamieniania sprzętu w cegłówkę. Trwa więc wyścig na coraz lepsze klawiatury ekranowe, które mają coraz bardziej rozbudowane funkcje i starają się ułatwić wprowadzanie treści na ekranie dotykowym. Serwis Android Police udostępnił wyciekłą paczkę nowej wersji klawiatury Google, która przy pierwszym uruchomieniu wita specyficznym komunikatem dającym nadzieję na to, że skuteczność jej działania znacznie się poprawi.

350048346544760769

Co dokładnie ma oznaczać komunikat jaki przedstawia nowa wersja klawiatury Google? Oczywiście nie można tego stwierdzić z cała pewnością, niemniej wszystko wskazuje na to, że w celu poprawy działania słownika będzie ona analizowała treści jakie już posiadamy. Taką opcję personalizacji i rozbudowywania bazy słów oferują już od dawna inne klawiatury, chociażby SwiftKey, w którym możemy uruchomić analizę poczty na Gmailu, wpisów na Twitterze czy Facebooku, czy nawet poszczególnych kanałów RSS, w jakich tworzymy swoje (lub też nie) treści. Gdyby nowa wersja klawiatury od Google działała w taki właśnie sposób, mogłaby szybko poprawić swoją skuteczność w wypadku osób, które aktywnie korzystają z innych usług Giganta: Gmail, klient sieci Google+, notatnik Keep czy przeglądarka Chrome to tylko przykłady aplikacji, w których często wpisuje się sporo, również nietypowych wyrazów, jakie ciężko znaleźć w słowniku.

Oczywiście nikt nie musi się zgadzać na analizowanie treści i zapisywanie poprawek oraz podpowiedzi na swoim urządzeniu, chociażby ze względów związanych z prywatnością. W ustawieniach klawiatury znaleźć można odpowiednią funkcję, która odpowiada za wyłączenie tej opcji. Cieszy samo rozbudowywania tej, wydać by się mogło prostej aplikacji. W Androidzie 4.2 pojawiła się obsługa języka polskiego, a także możliwość obsługi za pomocą gestów, czyli tzw. swype znacznie zwiększająca wygodę w przypadku pisania jedną ręką na dużych urządzeniach. Aplikacja ta działa bardzo szybko, bijąc pod tym względem niemal cała konkurencję, brakuje jej jednak lepszych podpowiedzi. Możliwe, że ta zmiana zmieni i tę kwestię. Klawiaturę Google w wersji stabilnej znajdziecie w bazie aplikacji mobilnych naszego serwisu. Zapraszamy do jej wypróbowania, o ile posiadacie system Android 4.0 lub nowszy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)