Google testuje efemeryczne aplikacje uruchamiane prosto z odnośników

Google testuje efemeryczne aplikacje uruchamiane prosto z odnośników

Marcin Paterek
29.11.2013 12:42

Ile razy zdarzyło się Wam zainstalować aplikację tylko po to, by stwierdzić, że nie spełnia pokładanych w niej nadziei? Google chce rozwiązać ten problem w Chrome za pomocą tzw. „efemerycznych aplikacji”, które będzie można wypróbować bez instalacji. Co więcej, do ich uruchomienia prawdopodobnie wystarczy tylko zwyczajne kliknięcie w odnośnik.

Obraz

Nowe funkcje w kodzie Chromium, na bazie którego budowana jest przeglądarka Chrome, odkrył François Beaufort. Efemeryczne aplikacje, nad którymi prace trwają od kilku tygodni, pozwalają użytkownikowi pominąć proces instalacji. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy je przetestować lub jednorazowo skorzystać z ich możliwości. Pociągnęło to za sobą zmiany w interfejsie: przycisk „Zainstaluj” został podzielony na osobne „Dodaj” oraz „Uruchom”. Na tym jednak nie koniec, bo Google pracuje nad kolejnym przyśpieszeniem – zamiast przekierowywać internautów do Chrome Web Store, przeglądarka może włączać aplikacje od razu po kliknięciu w link. Oczywiście takie zagranie jest wręcz ukłonem w stronę phisherów, dlatego by zabezpieczyć użytkowników przed niechybną apokalipsą, uruchamianie aplikacji w ten sposób jest możliwe wyłącznie poprzez odnośniki wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google.

By własnoręcznie przetestować nowości, w Chromium należy aktywować dwie eksperymentalne flagi: chrome://flags/#enable-ephemeral-apps (zezwolenie na działanie efemerycznych aplikacji) oraz chrome://flags/#enable-linkable-ephemeral-apps (uruchamianie po kliknięciu w odnośnik).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)