Google trudno będzie uniknąć kary, Komisja Europejska ma dość takich praktyk

Google trudno będzie uniknąć kary, Komisja Europejska ma dość takich praktyk

Google trudno będzie uniknąć kary, Komisja Europejska ma dość takich praktyk
03.10.2016 21:54

Komisja Europejska, będąca m.in. organem antymonopolowym UniiEuropejskiej, uznała najwyraźniej praktyki rynkowe holdingu Alphabet Inc.(właściciela Google’a) za niedopuszczalne. Jak donosi Reuters,amerykańska firma będzie musiała zaniechać nakłanianiaproducentów sprzętu do instalowania swojej wyszukiwarki nasmartfonach i tabletach, grozi jej też znacznej wysokości karafinansowa.

W kwietniu br. Google oficjalnie otrzymało pismo w sprawiewszczęcia dochodzenia o nadużycie swojej pozycji na rynkusmartfonów w celu wykluczenia z niego konkurencji. Teraz doskładających skargę w tej sprawie firm trafił 150-stronicowydokument, zawierający zastrzeżenia, jakie mają zostać postawionewyszukiwarkowemu potentatowi – mają one wyrazić w tej kwestiiswoją opinię.

Najważniejszą kwestią jest zaniechanie płacenia (lub dawaniaupustu) producentom smartfonów za preinstalowanie na nich sklepuGoogle Play wraz z aplikacją wyszukiwarki. Komisja jest równieżniezadowolona ze zmuszania producentów sprzętu do preinstalowaniaaplikacji Google i ograniczanie ich swobody w używaniu niezależnychodmian Androida. Komisja chce, by Google nie mogło w żaden sposóbnikogo karać za takie działania, ani też grozić za sam zamiar ichpodjęcia.

Choć rzecznik Komisji Ricardo Cardoso uchylił się od komentarzaw tej sprawie, można spodziewać się, że Google nie uniknie kary,choćby ze względu na to, że praktyki naruszające prawaantymonopolowe Unii nie ustały do dzisiaj. I nie będą to małepieniądze. Jak utrzymuje Reuters, w dokumencie znalazło sięsformułowanie, że Komisja zamierza wyznaczyć karę na takimpoziomie, który będzie odczuwalny dla jednej z najbogatszych firmświata. Kara mogłaby zostać wyliczona jako odsetek od przychodówz kliknięć europejskich użytkowników w reklamy emitowane przezprogram AdWords, zapytań produktowych w Google Search, zakupówaplikacji w Play Store oraz reklam wyświetlanych w aplikacjach.

Google tymczasem już zapowiedziało, że zamierza wykazaćprzed Komisją Europejską, że zaprojektowało Androida tak, by byłkorzystny zarówno dla konkurencji jak i konsumentów, sprzyjającinnowacyjności w całym regionie.

Takie wykazanie może jednak nie wystarczyć: Komisja prowadzibowiem odrębne śledztwo w sprawie preferowania przez Google swojejwłasnej usługi sklepowej nad to, co oferuje konkurencja w wynikachwyszukiwania. Wiele wskazuje na to, że operator wyszukiwarki będziezmuszony też do wyświetlania ofert swoich konkurentów, i to pominimalnej możliwej cenie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)