Google wydaje czytnik PDF z Chrome na licencji BSD

Google wydaje czytnik PDF z Chrome na licencji BSD

Google wydaje czytnik PDF z Chrome na licencji BSD
Redakcja
23.05.2014 10:47, aktualizacja: 23.05.2014 12:01

Użytkownicy korzystający z przeglądarki Google Chrome zapewne kojarzą fakt, że potrafi ona samodzielnie, bez żadnego dodatkowego oprogramowania otwierać pliki PDF jakie napotkamy na odwiedzanych witrynach. Choć sama przeglądarka jest oparta na Chromium, projekcie open source, to niektóre moduły, takie jak wbudowany Flash player czy właśnie silnik renderowania PDF nie są wolne. Do teraz, bo Google postanowiło wydać moduł ten jako open source.

Obraz

Zintegrowany czytnik PDF o nazwie PDFium zadebiutował cztery lata temu i do tej pory był tworem zamkniętym, dostępnym tylko dla użytkowników oryginalnego Google Chrome. Nie mogliśmy go znaleźć ani w Chromium, ani różnych forkach takich jak chociażby Comodo Dragon. Czytnik do podstawowych zadań i podglądu dokumentów PDF spisuje się bardzo dobrze, poza tym dzięki izolacji za sprawą piaskownicy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa – nie od dziś wiadomo bowiem, że PDF-y to pliki, w wypadku których często można natknąć się na infekcję. Pozwala on na dopasowywanie do ekranu, przybliżanie i oddalanie, zapisywanie dokumentu, a także drukowanie. Oczywiście do edycji nam nie posłuży, poza tym osoby, które nie chcą, aby pliki PDF otwierały się w wbudowanym czytniku, mogą wyłączyć go za pośrednictwem adresu lokalnego do zarządzania wtyczkami: chrome://plugins.

Nie wiadomo, co spowodowało, że Google nagle postanowiło oddać czytnik w ręce społeczności. Projekt jest dostępny na 3-klauzulowej licencji BSD, która nie każdemu musi się spodobać, choć nadal jest ona zgodna z GPL. Redystrybucje muszą zawierać informacje o prawach autorskich, listę warunków a także zastrzeżenie, że kopie binarne muszą przestrzegać tych samych warunków. Nie wiadomo, czy PDFium dzięki tej zmianie trafi do otwartego Chromium, ale nie jest to wcale wykluczone. Sam kod źródłowy można znaleźć na oficjalnej stronie projektu, w repozytorium git.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)