Google wyretuszuje zdjęcie jeszcze zanim zostanie zrobione

Google wyretuszuje zdjęcie jeszcze zanim zostanie zrobione
Mariusz Błoński

03.08.2017 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jednym z najważniejszych punktów tegorocznego Google I/O była prezentacja nowości, jakie trafiły już do Zdjęć Google. Koncern nie od dzisiaj udoskonala technologie związane z cyfrowa fotografią. Teraz, we współpracy z naukowcami z MIT, firma chce poprawiać fotografie... jeszcze zanim zostaną one wykonane.

Eksperci mają zamiar wykorzystać algorytmy maszynowego uczenia się do poprawiania w czasie rzeczywistym obrazów, jakie widzimy na ekranie smartfonu. Chodzi o tryb podglądu, jeszcze przed wykonaniem fotografii. Co ciekawe, algorytmy mają indywidualnie traktować każdy obraz, nie będą więc to zautomatyzowane narzędzia, które w każdym obrazie w podobny sposób poprawią podobne elementy.

Zespół, aby osiągnąć swój cel, ćwiczył sieć neuronową na zestawie 5000 zdjęć, które wcześniej zostały poddane retuszowi przez pięciu różnych fotografów. Dzięki temu algorytmy sztucznej inteligencji mogły nauczyć się samej koncepcji retuszu.

Jak się wydaje algorytmy, które zawiadują całym procesem, zużywają na tyle mało energii i zasobów smartfona, że można je zaimplementować w dzisiejszych urządzeniach. Wcześniej próby stworzenia tego typu oprogramowania były zwykle nieudane ze względu właśnie na duże zapotrzebowanie na energię i moc obliczeniową.

Deep Bilateral Learning for Real-Time Image Enhancement

Nowe oprogramowanie, o ile sprawdzi się w praktyce, może mieć spore znaczenie dla domorosłych fotografów. Wbudowane w smartfony aparaty mają zwykle poważne ograniczenia, jednak wystarczy niewielki retusz, by tworzone za ich pomocą zdjęcia wyglądały znacznie lepiej niż obecnie. Wiele osób nie ma jednak odpowiednich umiejętności lub wystarczających chęci, by samodzielnie zajmować się retuszem. Teraz program Google'a i MIT-u zrobi to za nich i jeszcze przed wykonaniem zdjęcia będzie wiadomo, czy osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)