Google zagwarantuje spójny interfejs aplikacji na ICS

04.01.2012 16:28, aktual.: 04.01.2012 17:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na blogu Google'a przeznaczonym dla deweloperów związanych z Androidem pojawiły się kolejne informacje o Androidzie 4.0 Ice Cream Sandwich. Tym razem Google opisał wymagania stawiane przed producentami urządzeń dotyczące domyślnego motywu graficznego Androida.

Holo — domyślny motyw graficzny dla Androidowych aplikacji — obowiązkowo musi znaleźć się na każdym urządzeniu z Androidem 4.0. Producent urządzenia nie musi z niego korzystać w swoich aplikacjach, ale dane muszą być obecne w systemie, bez względu na to, czy i jak Android został zmodyfikowany na potrzeby danego telefonu, tabletu czy netbooka.

Ta decyzja Google'a bynajmniej nie ma na celu ograniczania wolności producentów, którzy mogą jako domyślny motyw na swoich urządzeniach umieszczać co tylko sobie zażyczą — Sense, TouchWiz, albo coś zupełnie nowego. Jest to raczej próba zapobiegania jednej z konsekwencji ogromnej fragmentacji platformy, na jaką cierpi Android. W systemie obecny będzie motyw Holo, który na każdym urządzeniu będzie wyglądał tak samo. Ponieważ autorzy aplikacji będą mieli wybór, czy chcą skorzystać z domyślnego motywu telefonu (opracowanego przez producenta) czy z Holo, mają w rękach gwarancję, że aplikacje będą dobrze wyglądać na dowolnym urządzeniu i wszystkie elementy interfejsu — ikony, przyciski, pola tekstowe — będą spójne z wybranym motywem. Jednocześnie producent ma całkowitą dowolność w kwestii własnych widżetów, schematów kolorystycznych i tak dalej, i nie będą musieli oglądać się na producentów programów.

Na możliwości wyboru motywu skorzystają nie tylko deweloperzy, których praca stanie się nieco łatwiejsza, a efekty bardziej przewidywalne, ale również użytkownicy. Aplikacje pobrane z Android Market używające Holo będą wyglądały dokładnie tak, jak na zrzutach ekranu. Nie będzie ryzyka, że elementy się poprzesuwają, a tło pól tekstowych sprawi, że wprowadzony tekst będzie nieczytelny (są to oczywiście skrajne przypadki, ale nie można ich wykluczyć). Z drugiej strony aplikacje przygotowane dla natywnych motywów producentów będą dobrze zgrywać się z resztą interfejsu urządzenia, co ukoi oczy wielu użytkowników ceniących sobie spójność wyglądu ulubionych aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)