goTenna – niezawodna i nie najtańsza komunikacja tam, gdzie nie sięgają sieci

goTenna – niezawodna i nie najtańsza komunikacja tam, gdzie nie sięgają sieci
30.11.2015 17:41
goTenna – niezawodna i nie najtańsza komunikacja tam, gdzie nie sięgają sieci

Komunikatory przeznaczone na urządzenia mobilne zdają się dziś zjadać własny ogon. Niemniej nawet najbardziej wymyślne metody komunikacji, choćby takie oparte na samoistnie niszczących się wiadomościach, wciąż znajdują milionowe rzesze użytkowników. Znacznie bardziej pragmatycznym rozwiązaniem wydaje się jednak goTenna, urządzenie oraz aplikacja pozwalające na komunikację nawet poza zasięgiem sieci komórkowej czy Wi-Fi.

goTenna jest kierowana przede wszystkim do turystów, rozmiłowanych na przykład w wyprawach górskich. Urządzenie umożliwiające komunikację jest niewielkich rozmiarów i posiada pasek, dzięki któremu z łatwością będzie można je zamontować na plecaku, kurtce czy pasku. Wewnątrz wytrzymałej obudowy znajdują się nadajnik i odbiornik radiowy działające w paśmie UKF, o częstotliwości od 156 do 162 MHz.

350169803438450625

Ponadto urządzenie jest wyposażone w energooszczędny moduł Bluetooth-LE, pamięć eMMC pozwalającą na przechowywanie do stu wiadomości, gniazdo microUSB służące do ładowania oraz baterię pozwalającą na około 20 godzin pracy na jednym ładowaniu. Uwagę w przypadku urządzenia zwraca uwagę skrajny minimalizm: nie znajdują się tutaj żadne podzespoły, które mogłyby skrócić czas działania urządzenia na jednym ładowaniu, co czyni je znacznie bardziej przydatnym w niełatwych warunkach. Waga urządzenia wynosi zaledwie 51 gramów.

O ile przechowywanie zaledwie stu wiadomości może być z początku zadziwiające, to biorąc pod uwagę założenia producentów, jest to wielkość pamięci w zupełności wystarczająca. Za pomocą goTenna nie wyślemy bowiem zdjęć czy kilkusekundowych filmików prezentujących to, jak dobrze turysta bawi się w górach. W tej kwestii również rządzi pragmatyzm i dzięki zainstalowanej na smartfonie i sparowanej z urządzeniem aplikacji, możliwe jest wysłanie tylko wiadomości tekstowych. Jedyny załącznik do niej mogą stanowić współrzędne pozwalające na lokalizację nadawcy. Zasięg wynosi od ok. 2,5 km w terenie miejskim do ponad 7 w okolicznościach przyrody.

350169803438647233

goTenna zwraca uwagę przede wszystkim zachowaniem zdrowego rozsądku. Zbyt często producenci sprzętu, chcąc przyciągnąć kolejnych klientów, decydują się na dodawanie mnóstwa zbędnych funkcji, które zwiększają funkcjonalność jedynie pozornie. Dzięki zrezygnowaniu z tego typu praktyk i skupieniu się na dostarczeniu użytkownikowi tego, co najważniejsze, udało się osiągnąć czas pracy na jednym ładowaniu pozwalający według producenta na wymianę nawet 700 wiadomości przy zachowaniu niezawodności najważniejszych funkcji.

Nie zachęca niestety cena: za możliwość wymiany wiadomości i informacji o swoim położeniu poza zasięgiem sieci komórkowej i Wi-Fi przyjdzie zapłacić co najmniej 174 dolary za parę urządzeń. Pozostaje jednak żywić nadzieję, że pomysł oraz same założenia zapewniające w trudnych warunkach możliwie jak największą niezawodność, zostaną podchwycone przez innych producentów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)