GParted 0.15 śledzi postęp operacji i szybciej przenosi partycje

GParted 0.15 śledzi postęp operacji i szybciej przenosi partycje

Kuba Pawlak
21.03.2013 15:11, aktualizacja: 22.03.2013 10:18

Udostępniono kolejną aktualizację świetnego opensource'owego narzędzia przeznaczonego do zarządzania partycjami z poziomu LiveCD (czy też, bardziej współcześnie, LiveUSB). Mowa oczywiście o GParted, który doczekał się aktualizacji do wersji 0.15.

GParted potrafi rozpoznawać wiele systemów plików, w tym te najpopularniejsze: FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3 oraz przeprowadzać na nich szereg operacji takich jak tworzenie partycji, odczytywanie, kopiowanie, usuwanie, przesuwanie czy zmiana rozmiaru. Aplikacja dostępna jest z poziomu systemu uruchamianego z płyty CD/DVD czy też dysku zewnętrznego (pendrive, przenośny dysk USB), dlatego też przed przystąpieniem do pracy należy nagrać obraz ISO na wybranym nośniku, a następnie upewnić się, że komputer uruchamiany jest z tej właśnie płyty czy pendrive'a.

Obraz

Główna nowością, jaka pojawiła się w aktualnym wydaniu programu, jest możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym postępu wykonywanych komend z poziomu okna zatwierdzania wykonywanych operacji. Ponadto programiści zoptymalizowali mechanizm przenoszenia partycji, który powinien działać do dwóch razy szybciej, niż miało to miejsce w poprzednim wydaniu aplikacji. Wśród innych zmian autorzy wymieniają dodanie opcji anulowania wykonywanej operacji, domyślne zaznaczenie wolnej przestrzeni zaraz po uruchomieniu programu czy automatyczne uzależnienie długość etykiety woluminu od typu systemu plików. Pełną listę zmian znaleźć można na stronie projektu, do której odsyłamy wszystkich zainteresowanych.

Najnowszą wersję obrazu GParted 0.15 do nagrania na płycie lub dysku można pobrać z naszego serwisu w dziale Programy → Narzędzia → Narzędzia dyskowe i plikowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)