GParted Live 0.8.0-5 z obsługą SSH

GParted Live 0.8.0-5 z obsługą SSH

Wojciech Cybulski
25.03.2011 09:51, aktualizacja: 25.03.2011 11:52

Jest już dostępna kolejna wersja wersja GParted Live - bezpłatnego narzędzia do zarządzania i partycjonowania dysków twardych.

GParted (Gnome Partition Editor) stanowi ciekawą alternatywę dla komercyjnych aplikacji do zarządzania dyskami, takich jak Partition Magic czy Partition Manager. Aplikacja obsługuje wiele systemów plików, w tym między innymi FAT16, FAT32, NTFS, EXT2 oraz EXT3. Program może przeprowadzać wiele operacji na partycjach, włączając w to ich tworzenie, odczytywanie, kopiowanie, usuwanie, przesuwanie i zmianę rozmiaru. GParted może być uruchomiony bezpośrednio z poziomu nośnika LiveCD - działa więc niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego i idealnie nadaje się do wykonywania operacji o podwyższonym stopniu ryzyka.

Najnowsza wersja GParted Live oznaczona numerem wersji 0.8.0-5 oparta została na Debianie Sid z 21 marca i jądrze 2.6.38-1. Narzędzie wzbogaciło się o obsługę SSH. Usługa SSH standardowo jest jednak wyłączona ze względów bezpieczeństwa, przy jej uruchomieniu zalecana jest zmiana hasła. Twórcy usunęli także błędy dostrzeżone w poprzednich wersjach aplikacji. Warto także przypomnieć, że wraz z wydaną miesiąc temu wersją 0.8.0 GParted wzbogacił się o funkcję odzyskiwania danych z utraconych partycji.

GParted Live 0.8.0-5 można pobrać z działu PROGRAMY -> Narzędzia -> Narzędzia dyskowe i plikowe. Przed wykonaniem jakichkolwiek operacji na dysku warto wykonać kopię bezpieczeństwa najważniejszych danych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)