GParted naszych czasów: czescy programiści pokazali najlepszy menedżer partycji dla Linuksa

GParted naszych czasów: czescy programiści pokazali najlepszy menedżer partycji dla Linuksa

GParted naszych czasów: czescy programiści pokazali najlepszy menedżer partycji dla Linuksa
08.09.2014 14:24, aktualizacja: 08.09.2014 14:44

Domyślnym linuksowym menedżerom partycji można wiele zarzucić.Albo są bardzo uproszczone, nie dając użytkownikom możliwościzastosowania bardziej złożonych schematów partycjonowania, albo sąbardzo niewygodne, czyniąc nawet prosty schemat partycji czymśniełatwym do „wyklikania”. Szczególnie źle na tym tle wyglądałmenedżer Fedory – ale z tym już koniec. Czescy programiściVojtech Trefny i Vratislav Podzimek pracują nad narzędziem, którema być menedżerem partycji na nasze czasy.

Już jakiś czas temu w instalatorze Fedory Anaconda pojawiła siębiblioteka o ciekawej nazwie. „Blivet” (po polsku figura niemożliwa)to optyczna iluzja, w której jednocześnie przedstawione są dwieniemożliwe do pogodzenia ze sobą perspektywy, jak na obrazach M.C.Eschera. Wybór nie był przypadkowy – z jednej strony chcemyuzyskać w pełni funkcjonalną, przejrzystą bibliotekę dozarządzania pamięcią masową, z drugiej musimy poradzić sobie zmiszmaszem niespójnych mechanizmów pamięci masowych. Biblioteka,mimo swojej dojrzałości, nie miała do tej pory interfejsunadającego się do użycia dla końcowego użytkownika.

Zainspirowani popularnym, niezależnym menedżerem partycjiGParted, czescy programiści zdecydowali się napisać własnyinterfejs do bliveta. Narzędzie o nazwie blivet-gui bardzo GPartedprzypomina. To zabieg celowy, chodzi o to, by użytkownik nie musiałsię specjalnie nowego narzędzia uczyć. Wprowadzane zmiany sąkolejkowane, a następnie aktywowane po kliknięciu przycisku„Zastosuj”. O ile jednak pod względem swoich możliwościGParted kończy się na zakładaniu prostych schematów, dobrych dlaużytkowników Windows, to blivet-gui, mimo że wciąż jest wewczesnej fazie rozwoju, potrafić ma znacznie więcej – szczególniejeśli lubimy korzystać z logicznych wolumenów.

Obraz

I tak oto, jak wyjaśniaPodzimek, kilkoma kliknięciami możemy założyć partycję sda1o wielkości 10 GB, następnie umieścić na niej urządzenie LUKS,określić je jako wolumen fizyczny, na którym będzie działałagrupa wolumenów. Połowę przestrzeni grupy można następnieprzypisać wolumenowi logicznemu, który sformatowany zostanie wsystemie plików xfs. Niebawem blivet-gui zyska możliwośćzarządzania wolumenami RAID i pełnego wykorzystania możliwościsystemu plików btrfs.

Obraz

Menedżer może stać się częścią dowolnego linuksowegośrodowiska graficznego. Dzięki zastosowaniu protokołu Xembed, możebyć rysowany zarówno przez biblioteki Gtk jak i Qt, w ramachpulpitów takich jak GNOME czy KDE. Narzędzie pozwala też naautomatyzację procesu tworzenia i zarządzania partycjami,obsługując pliki kickstart instalatora Anaconda.

Więcej informacji znajdziecie na blogu VojtechaTrefnego. Blivet-gui można zainstalować bepośrednio zrepozytoriumcopr Fedory.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)