Gry z Denuvo są niżej oceniane – recenzje często nie zostawiają suchej nitki

Gry z Denuvo są niżej oceniane – recenzje często nie zostawiają suchej nitki

Gry z Denuvo są niżej oceniane – recenzje często nie zostawiają suchej nitki
Kamil Zarzycki
18.07.2018 22:10

System antypiracki Denuvo od lat jest wrogiem dla piratów gier. Na początku jego funkcjonowania zdawało się, że jest to blokada nie do obejścia, jednak obecna sytuacja wykazuje coś zupełnie innego. Już nawet po kilku dniach gra jest dostępna do pobrania, lecz niektórym nadal nie podoba się obecność Denuvo. Słusznie, bowiem zabezpieczenia wycelowane w piratów, utrudniają życie także uczciwym graczom.Według najnowszych badań opublikowanych przez doktora Zike Cao z Rotterdam School of Management Uniwersytetu Erazma, piraci buntują się poprzez wystawianie fałszywych oraz negatywnych ocen grom, które chronione są przez Denuvo. W artykule zatytułowanym Revenge after "Freebies" Are Gone? Effects of Curbing Piracy on Online User Ratings Cao badał wpływ ochrony Denuvo na komentarze użytkowników zamieszczane na stronie Metacritic.

  • Gra na PS4 bez Denuvo
  • Gra na PC chroniona przez Denuvo
[1/2] Gra na PS4 bez Denuvo

Wyniki sugerują, że ochrona systemu antypirackiego prowadzi do znacznie niższych ocen we wszystkich dziedzinach. Spadek ocen jest dość widoczny. Szacunki sugerują, że gra chroniona przez Denuvo oceniana jest przeciętnie o 0,5 do 0,9 punktu niżej w dziesięciopunktowej skali. Ta różnica wynika głównie z bardzo negatywnych recenzji, w których oceny użytkowników wynoszą głównie 0 lub 1.

Podsumowując, rezultaty wynikające z porównywania gier ocenianych w serwisie, wskazują na jeden wniosek: Spadek średnich ocen gier chronionych przez Denuvo ma związek z celowym zamieszczaniem skrajnie negatywnych ocen przez piratów, co jest odwetem za odebranie możliwości grania za darmo w nielegalne wersje gry.

Po serii dodatkowych testów, autor dokumentu sugeruje, iż negatywne oceny są jedynie spowodowane zemstą sfrustrowanych graczy i rzadko na stronie Metacritic znajdzie się opinia, faktycznie spowodowana osobistymi odczuciami oceniającego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)