Hackujemy mózgi i tworzymy przyszłość – ruszają zapisy na pierwszy Brainathon

Hackujemy mózgi i tworzymy przyszłość – ruszają zapisy na pierwszy Brainathon

Hackujemy mózgi i tworzymy przyszłość – ruszają zapisy na pierwszy Brainathon
Redakcja
06.02.2018 12:28

Dzięki technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) ludzie nabędą „nadprzyrodzone” możliwości, staną się pół-robotami i przestaną cierpieć na nieuleczalne choroby neurologiczne – tyle obiecują m.in. Elon Musk i Mark Zuckerberg. Ale nie tylko oni. Polska firma Neuro Device organizuje właśnie Brainathon, na który zaprasza wszystkich chcących zmierzyć się z tą futurystyczną technologią.

Z technologią BCI ludzkość wiąże spore nadzieje. Dzięki niej zwiększymy swoje możliwości i przestaniemy czuć się zagrożeni przez „mądrzejszą” od nas sztuczną inteligencję, ale też pozbędziemy się wielu uciążliwych chorób o podłożu neurologicznym, jak chociażby Alzhaimer czy padaczka. To nie jest specjalnie odległa przyszłość, a żeby się o tym przekonać, nie trzeba wyjeżdżać do Doliny Krzemowej – wystarczy do Poznania. To właśnie tutaj, w drugiej połowie kwietnia, odbędzie się Brainathon – niecodzienny hackathon, podczas którego powstaną prototypy urządzeń sterowanych falami mózgowymi. Zapisy właśnie ruszyły!

Technologia w służbie medycyny

Uczestnicy Brainathonu będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnego rodzaju przedmiotami (np. lampa, orteza, gra komputerowa czy robotyczna kula) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. A na realizację zadania 24 godziny.

– Połączenie mózgu z komputerem może brzmieć złowrogo, trochę jak próba zabawy w Pana Boga, trochę jak realizacja pomysłów scenarzystów science-fiction. Nasz cel jest jednak nieco inny. Chcemy wykorzystać tę technologię do leczenia ludzi, poprawy jakości życia tych, którzy cierpią na choroby natury neurologicznej – tłumaczy Paweł Soluch, prezes firmy Neuro Device i jeden z jurorów hackathonu. – Zdajemy sobie sprawę, że to są dość skomplikowane rzeczy, do których nie każdy ma dostęp. Dlatego organizujemy hackathon, chcemy podzielić się swoim podejściem i wiedzą, ale też usłyszeć i zobaczyć, jakie pomysły mają inni. Jestem przekonany, że efektem naszego Brainathonu będzie jakieś nowe obiecujące rozwiązanie. Może uda nam się zaskoczyć samego Elona Muska!

Najlepsze rozwiązania opracowane podczas wydarzenia będą miały szansę na wykorzystanie w urządzeniach służących do rehabilitacji i leczenia chorób neurologicznych, a przed ich autorami otworzą się drzwi do międzynarodowej kariery. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 PLN.

Dla kogo Brainathon

Brainathon odbędzie się w dniach 21–22 kwietnia br. w FutureLab – Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię, chęci do nauki i poprawiania świata. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony http://www.br41n.io/Poznan-2018.Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest firma Neuro Device Group, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także firma g.tec, producent rozwiązań opartych na technologii BCI.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)