Haiku wydało nową betę i niemal nikt nie zauważył

Haiku wydało nową betę i niemal nikt nie zauważył

Haiku wydało nową betę
Haiku wydało nową betę
Źródło zdjęć: © Pixabay | Krzysztof Niewolny
Kamil J. Dudek
01.08.2021 22:49

To nieco spóźniona informacja. Projekt Haiku, utrzymujący otwartą reinkarnację systemu BeOS, ogłosił w mijającym tygodniu premierę wydania Beta 3 dla Haiku R1. To nie lada osiągnięcie. Haiku to dość ezoteryczny, mało znany i chronicznie niedofinansowany system. Podobnie, jak w przypadku ReactOS, kalendarz wydawniczy jest bardzo rozciągnięty w czasie.

BeOS, dziś w większości zapomniany, to bardzo cudaczne zwierzę. W zamyśle (sprzed ponad dwóch dekad) miał być systemem zorientowanym na multimedia, ściśle związanym z dedykowanym sprzętem, w parze z którym miał być sprzedawany. Jego twórcy nie wytrzymali jednak konkurencji, co w połączeniu z mocno zmieniającym się rynkiem internetowych multimediów, poskutkowało zakończeniem rozwoju.

Inni niż wszyscy

Podobnie jak QNX, BeOS był czymś mocno odmiennym od reszty, a w swej odmienności wartościowym. Będąc na wstępie bardziej rozwiniętym od takich eksperymentalnych projektów jak Plan9, stanowił obiekt zainteresowania ekspertów, mimo bycia (w teorii) systemem przeznaczonym dla zwykłego użytkownika i ogólnych zastosowań.

Jądro systemu Haiku zostało stworzone od podstaw przez jednego z byłych pracowników Be (twórcy BeOS). Środowisko programistyczne jest wyprowadzone jako obiektowe API zaimplementowane w C++ i zachowuje wysoką zgodność z prekursorem. Ma to swoje wady. Wymaga wstawek stosujących GCC w wersji 2.95, ale wbrew niektórym opiniom, nie jest skazany na zgodność z antycznym GCC i działa np. z GCC 8 (tracąc zgodność ABI z BeOS Dano).

Aplikacje Haiku
Aplikacje Haiku© Haiku

Nowości

Co nowego dostarcza wydanie Beta 3? Przede wszystkim (standardowo), szerszą gamę obsługiwanego sprzętu. To ważne w przypadku mało popularnych systemów, bowiem brak sterowników to o wiele większy problem niż niska stabilność. Sterowniki dla BeOS/Haiku niemal nigdy nie są dostarczane przez producentów sprzętu. Dlatego Haiku "wypożycza" warstwy obsługi. Wi-Fi jest wspomagane rozwiązaniami z FreeBSD.

Poza obsługą sprzętu, nowe Haiku zwiększa zgodność z POSIX (to także nieuniknione) oraz usprawnia swoją przeglądarkę internetową, opartą o WebKit. Obsługa POSIX wykracza poza elementarną, a WebKit zapewnia względnie nowoczesną obsługę sieci, ale rosnąca zależność świata od Google Chrome gwarantuje, że nie wszystko będzie działać na Haiku.

Instalacja

Jak wypróbować Haiku? Realistycznie sprawę ujmując - najlepiej w VirtualBoksie. Natywny sprzęt, zwłaszcza nowoczesny/wysoko zintegrowany (jak laptopy) będzie sprawiać trudności. Bez cierpliwego podejścia, instalacja bare-metalowa nie będzie możliwa. Projekt dostarcza przewodnik na temat instalacji Haiku z użyciem VirtualBoksa.

Następne wydanie Haiku (Beta 4) nie ma ustalonej daty, ale można śledzić jego rozwój za pomocą trackera na portalu programisty. Poprzednią betę wydano nieco ponad rok temu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)