HMD Global zyskuje prawa do nazwy „PureView” – to zapowiedź nowej Nokii z dobrym aparatem?

HMD Global zyskuje prawa do nazwy „PureView” – to zapowiedź nowej Nokii z dobrym aparatem?

Wkrótce na rynku może pojawić się nowa Nokia PureView (depositphotos)
Wkrótce na rynku może pojawić się nowa Nokia PureView (depositphotos)
Oskar Ziomek
27.08.2018 19:02

Użytkownicy doceniający smartfony z logo Nokii mogli ostatnio poczuć się zawiedzeni. Po kilku tygodniach spekulacji dotyczących flagowej Nokii 9 oraz 10, która miała zostać wyposażona nawet w pięć obiektywów aparatu, w końcu zapowiedziano nowe modele. Niestety, obydwa są tylko odświeżonymi (choć interesującymi) wersjami poprzednich smartfonów i nie mają związku z wcześniejszymi internetowymi przeciekami. Możliwe jednak, że już wkrótce ciekawość potencjalnych kupujących znów zostanie wzbudzona, a to za sprawą najnowszego kroku ze strony HMD Global.

Jak zwraca uwagę serwis Nokiamob.net, producent zyskał prawa do stosowania nazwy PureView. Określenie to znane jest jeszcze z Nokii 808 z systemem Symbian, a także „z czasów” Nokii Lumii – smartfonów z mobilnym Windowsem, które otrzymywały taki dopisek w nazwie, gdy cechowały się najlepszymi podzespołami w kontekście fotografii. W praktyce oznaczało to wysokie rozdzielczości, optykę Carl Zeissa oraz dodatkowe, nowatorskie wówczas rozwiązania, takie jak na przykład nadpróbkowanie pikseli. W efekcie wiele smartfonów z tamtej serii do dziś uznawanych jest za dobre mobilne aparaty fotograficzne, a mowa tu choćby o 41-megapikselowej Lumii 1020 PureView.

Informacje o znaku towarowym PureView, źródło: EUIPO.
Informacje o znaku towarowym PureView, źródło: EUIPO.

Szczegółowe informacje odnośnie znaku towarowego PureView można znaleźć na stronach UEIPO (Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej). Warto zwrócić uwagę, iż HMD Global może stosować także nazwy Asha oraz Express-on, a więc inne dopiski znane z wcześniej produkowanych, prostych telefonów marki Nokia. Starania w kierunku nazwy PureView wskazują więc na to, że producent chce wrócić do korzeni i dobrze kojarzonych nazw starych telefonów, które ponownie pojawiając się w nowych sprzętach mogą poskutkować pozytywną reakcją i dobrymi skojarzeniami kupujących.

Największe nadzieje pokładane są tutaj oczywiście w nazwie PureView. Jak wspomniałem wcześniej, kiedyś była swego rodzaju gwarantem jakości w kontekście aparatów w urządzeniach Nokii i możliwe, że teraz znów nazwa ta pojawi się w smartfonie, który będzie w jakiś sposób przełomowy. Ponownie pojawiają się więc spekulacje, że może chodzić o domniemaną już wcześniej Nokię 10, która ma zostać wyposażona w szereg obiektywów. Choć nie są to potwierdzone informacje, udało się dotrzeć do szkicu urządzenia, który ujawnia specyficzną budowę telefonu wyposażonego w aż 5 obiektywów.

Jednocześnie należy również pamiętać, że jakość aparatów to ostatnio świetne pole do konkurowania producentów, którzy chętnie decydują się na montowanie w swoich smartfonach kolejnych czujników i właśnie obiektywów. Niedawno w mgnieniu oka na rynku pojawiła się masa urządzeń z dwoma obiektywami, więc trudno będzie mówić o dużym zaskoczeniu, jeśli niedługo na sklepowych półkach znajdzie się jeszcze więcej propozycji z co najmniej trzema obiektywami, jak ma to miejsce w przypadku Huawei'a P20 Pro. Spekulacje odnośnie pięciu obiektywów w domniemanej Nokii 10 (szczególnie gdy dysponuje się szkicem) wydają się więc w tym kontekście uzasadnione.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)