HMS Core, czyli narzędzia dla deweloperów. Przegląd możliwości

HMS Core, czyli narzędzia dla deweloperów. Przegląd możliwości

HMS Core, czyli narzędzia dla deweloperów. Przegląd możliwości
Redakcja
01.04.2020 15:51, aktualizacja: 22.04.2020 14:11

Materiał powstał przy współpracy z Huawei

Czym jest Huawei Mobile Services Core 4.0? I dlaczego jest taki ważny w kontekście tworzenia alternatywnego środowiska programistycznego dla producentów aplikacji na urządzenia z systemem Android? Wyjaśniamy.

Najpierw słowo wstępu. Huawei Mobile Services to ekosystem usług, który od dziś znajdziemy na wszystkich nowych smartfonach i tabletach tej marki. Jeśli więc chcemy, by nasza aplikacja była dostępna na urządzeniach Huawei – a to drugi największy producent smartfonów na świecie, więc nie ma wątpliwości, że warto o to zadbać – musi być ona przystosowana do HMS.

HMS Core 4.0

Huawei Mobile Systems Core w wersji 4.0 zadebiutował w styczniu tego roku jako kompletne, rozbudowane środowisko programistyczne. Pośredniczy i wspomaga wszelakie aplikacje w komunikacji z systemem operacyjnym, Androidem.

Część możliwości dostępnych w HMS Core
Część możliwości dostępnych w HMS Core

Numer wersji wskazuje na to, że nie jest to nowość, i rzeczywiście, Huawei już od dłuższego czasu rozwija kolejne iteracje HMS. Dysponuje szeregiem rozwiązań, z których twórcy aplikacji i gier mogą skorzystać, nie tylko przenosząc je z konkurencyjnych rozwiązań, ale także projektując od podstaw. Które są najważniejsze? I co oferują?

Account Kit

Bazuje na standardzie autoryzacji i uwierzytelniania OAUTH 2.0 i pozwala twórcom aplikacji bardzo uprościć proces uwierzytelniania użytkownika poprzez powiązanie z bazowym kontem ID Huawei, które posiada każdy użytkownik sprzętu Huawei. Zamiast zmuszać klienta do mozolnego wpisywania nowych danych, Account Kit pozwala skorzystać z tych podstawowych.

Nie trzeba zakładać nowego konta, nie trzeba weryfikować adresu mailowego, nie trzeba potwierdzać numeru telefonu. Wystarczy jedno dotknięcie palca i użytkownik jest zalogowany za pomocą bezpiecznej, szyfrowanej na wszystkich poziomach, zgodnej ze standardem prywatności GDPR metody. Jest ona dodatkowo zintegrowana z szeroką gamą urządzeń – od smartfonów i tabletów aż do inteligentnych telewizorów czy systemów operacyjnych w pojazdach.

Location Kit

Pozwala na dokładnie umiejscowienie urządzenia w przestrzeni dla wszystkich aplikacji, które korzystają z fizycznej lokalizacji użytkownika. Narzędzie korzysta z hybrydowej metody pozycjonowania, w której wykorzystuje się kilka różnych sieci w celu możliwie jak najdokładniejszego określenia lokalizacji. Jednocześnie używa GPS, Wi-Fi, Bluetooth i danych stacji przekaźnikowych, co daje 99 proc. precyzji w określaniu pozycji urządzenia.

Narzędzie jest cały czas rozwijane w kierunku dokładnego umiejscawiania wewnątrz budynków, szybkości lokalizacji oraz zmniejszenia zużycia energii.

Map Kit

Zestaw ponad 25 interfejsów programistycznych służących do wielopoziomowej integracji map i geolokacji w aplikacjach. Obejmuje ponad 150 krajów, obsługuje ponad 40 języków, zawiera informacje na temat ponad 150 milionów adresów i 100 milionów konkretnych lokacji (takich jak restauracje, punkty usługowe czy też inne miejsca warte uwagi). Oferuje producentom oprogramowania wygodną i prostą metodę do włączenia funkcjonalności związanych z mapami do swoich aplikacji.

Drive Kit

Obsługa Chmury Huawei w aplikacjach. To narzędzie oferuje twórcom opcje korzystania z chmury takie jak zapisywanie, synchronizację i odzysk plików, także w czasie rzeczywistym. Obsługuje pełne szyfrowanie, wiele urządzeń i pozwala dzielić się plikami oraz oferuje wspólny dostęp do nich dla kilku osób w ramach aplikacji kooperacyjnych. Wszystkie opcje przechowywania plików oraz danych w chmurze w aplikacji odbywają się właśnie za pomocą Drive Kit.

Game Service

Ten zestaw narzędzi z kolei ułatwia implementację różnorakich opcji zapisywania i śledzenia aktywności graczy. To łatwa metoda logowania i aktualizowania rankingów oraz osiągnięć, która pozwala również zwrotnie nagradzać gracza za konkretne działania, na przykład zaliczenie jakiegoś achievementa.

Narzędzia są cały czas rozwijane w kierunku lepszego śledzenia statystyk takich jak długość gry, częstotliwość grania i wiele innych związanych bezpośrednio z aktywnością w danej grze.

Analytics Kit

Jedno z ważniejszych narzędzi dla każdego producenta oprogramowania, pozwalające na monitorowanie przeróżnych statystyk. Zbiera aż 500 różnego rodzaju danych odnośnie zachowań użytkowników i pozwala je dowolnie analizować za pomocą prostego interfejsu, który można dowolnie dostosowywać i przekształcać na własne potrzeby, by wyświetlać konkretne dane osobno lub w relacji do innych. Cały proces jest szyfrowany i zabezpieczony, a prywatne dane użytkowników są chronione przez anonimowość.

Obraz

In-App Purchases

Monetyzacja jest prawdopodobnie najważniejsza dla każdego twórcy aplikacji, a ten zestaw API służy właśnie do zarządzania bezpośrednimi płatnościami. Wspiera darmowe okresy próbne i promocyjne, pozwala ustawiać cenniki globalne i lokalne dla poszczególnych krajów, płatności pojedyncze i subskrypcje, a także różnorakie raporty i powiadomienia odnośnie realizowanych płatności. To kluczowe narzędzie dla tych producentów oprogramowania, którzy decydują się na dowolny inny model finansowania przez użytkownika niż darmowy lub też bazujący na jednorazowej opłacie wstępnej.

Ads Kit

Pośrednik dla drugiego filaru monetyzacji aplikacji, czyli reklam. Te narzędzia bazują na systemie OAID (Open Advertising ID), czyli tymczasowej identyfikacji odbiorcy, która pozwala personalizować reklamy na podstawie zebranych danych, ale chroni prywatność użytkownika.

Działa to w ten sposób, że dane OAID są powiązane z urządzeniem, z którego się korzysta, a nie z kontem samego użytkownika, więc można w dowolnym momencie dokonać resetu po stronie klienta. Od tego momentu dane odnośnie aktywności są zbierane od nowa i zmienia się personalizacja reklam wyświetlanych w aplikacjach.

To nie wszystko

Powyżej wymienione funkcjonalności i zestawy narzędzi wbudowane w służący deweloperom aplikacji HMS Core nie wyczerpują całej listy oferowanych udogodnień. Są tylko jej początkiem. Ten ekosystem programistyczny jest o wiele bogatszy i bardziej rozbudowany. Zawiera interfejsy powiązane z uczeniem maszynowym, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, monitorowanie zdrowia i aktywności fizycznej, kontekstowe rozumienie tekstów, metody na łączność bliskiego zasięgu, rozpoznawanie biometryczne i uwierzytelnianie na jego podstawie, zabezpieczenia DRM i wiele, wiele innych opcji.

Trzeba pamiętać, że Huawei Mobile Services rozwijane są od lat, a z aplikacji bazujących na HMS korzystają setki milionów użytkowników. Na tej bazie budowana jest jedyna, jak na razie, konkurencja dla dotychczasowego, niekwestionowanego monopolisty z Google. Nic dziwnego, że ta baza jest, jak widać, przyjazna dla producentów oprogramowania i oferuje im w zasadzie wszystko, czego potrzebują, by umieścić swoje dzieło w tym ekosystemie.

Materiał powstał przy współpracy z Huawei

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)