Homebrew 1.2.0 – programy znane z Linuksa na macOS

Homebrew 1.2.0 – programy znane z Linuksa na macOS

Homebrew 1.2.0 – programy znane z Linuksa na macOS
02.05.2017 18:05

Homebrew to bardzo przydatny projekt, pozwalający łatwo i szybko zainstalować na komputerach z macOS wiele otwartych i wolnych programów, które możecie znać z Linuksa. Dzięki niemu można doinstalować popularne narzędzia konsolowe, jak Midnight Commander czy zamienniki basha, narzędzia deweloperskie i różne programy z interfejsem graficznym, jak Inkscape, który obecnie nie ma oficjalnej kompilacji na macOS. W skrócie instaluje wszystko to, czego zdaniem Apple'a nie potrzebujemy.

Instalacja i korzystanie z Homebrew jest bardzo proste i jeśli ktoś z Was miał do czynienia z menedżerem pakietów, z pewnością sobie poradzi. Podstawą projektu jest skrypt w Ruby, który można zainstalować poleceniem:

Skrypt umieści wszystkie niezbędne pliki w odpowiednich miejscach i od razu można przystąpić do pracy. Warto tu zauważyć, że wydany właśnie Homebrew 1.2.0 wprowadza nową strukturę repozytoriów z kodem programów dostępnych do instalacji. Większość tapów (pakietów Homebrew) w głównym repozytorium jest już nieaktualnych, a nowe, które można budować na swoim komputerze, znajdują się w miejscu Homebrew/homebrew-core. Porządki powinny pozytywnie wpłynąć na jakość i dostępność programów. Ponadto w tym miejscu zostały umieszczone też „formuły” pozwalające instalować różne wersje pakietów. Poprzednio główne repozytorium Homebrew nie pozwalało na obsługę wielu wersji jednego pakietu. Trzeba jednak pamiętać, że Homebrew nie ma ambicji obsługiwać wszystkich możliwych wersji programów i ten krok ma na celu raczej poprawę kompatybilności i ułatwienie pracy programistom.

Obraz

Skrypt zyskał także kilka nowych poleceń: brew cask outdated pokaże nieaktualne pakiety (Cask to rozszerzenie Homebrew, pozwalające na zarządzanie programami z graficznym interfejsem), brew formula pokaże ścieżkę do formuły, brew update-reset zaś upraszcza sprzątanie repozytoriów, w których pojawiły się błędy.

Ponadto na stronie projektu znajdziemy nową dokumentację, społeczność przeniosła się z listy mailingowej na forum (Doscourse), a błędy zabezpieczeń można zgłaszać na HackerOne.

Homebrew nie jest jedynym projektem tego typu. Więcej o Homebrew i jego zamiennikach możecie dowiedzieć się z poradnika, obecnie jednak Homebrew jest rozwiązaniem najwygodniejszym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)