[HotZlot] Przeszłość spotyka przyszłość

[HotZlot] Przeszłość spotyka przyszłość

13.07.2012 20:00

Podczas tegorocznego HotZlotu udało nam się spełnić jedno z najstarszych marzeń — w jednej z sal Zamku na Skale zorganizowaliśmy całkiem sporą wystawę starych, niekiedy bardzo starych komputerów. Czytelnicy będą mogli w tej samej sali wrócić do korzeni, a także spojrzeć w przyszłość dzięki prezentacji firmy Transcend.

Najpierw kilka słów o eksponatach naszej wystawy, które Redakcja gromadzi od lat. Udało nam się zdobyć komputery z początku lat dziewięćdziesiątych i starsze. W kolekcji znalazły się niezwykle popularne modele Commodore 64, ZX81, ZX Spectrum, nieco trudniej osiągalne, jak Atari Falcon, 3 sztuki znanego z Terminatora 2 Atari Portfolio, dwie sztuki modelu Macintosh Classic wraz z drukarkami, Elwro 800 Junior, Compaq Portable III i wiele innych, w tym także prawdziwe białe kruki. Jednym z nich jest pierwsze wydanie Atari 2600 — konsoli produkowanej od 1977 roku, jednej z pierwszych wyposażonych w slot na moduły z grami (kartridże). Ciekawostką jest również konsola do gier sportowych Intel TV Sport 4010 wyprodukowana przez... Interelectric GmbH & CoKG z Monachium. Perełką kolekcji jest jednak prototypowy komputer Elwro 804 Junior. Nasz egzemplarz — jeden z zaledwie 100, które wyszły z fabryki — nosi numer seryjny 0007.

Kolekcję uzupełniają instrukcje obsługi oraz foldery informacyjne dołączone do komputerów, czasopisma komputerowe z ubiegłego wieku, oraz oryginalne dyskietki i kartridże z oprogramowaniem i grami. Niektóre kopie programów nigdy nie zostały odpakowane...

Stanowisko firmy Transcend wyraźnie odcina się od klimatu lat osiemdziesiątych. Siadając przy tych komputerach za plecami mamy maszyny wczytujące kilkanaście kilobajtów z taśmy magnetofonowej lub nagrywające 300 kb na dyskietkę przez kilka minut, zaś przed sobą dyski, z których możemy odczytywać dane z prędkością 6 Gb/s! Na własnej skórze można odczuć jak działa 2,5-calowy dysk SATA III SSD720 o pojemności 256 GB. Przy tej okazji można również zapoznać się z „niezniszczalnymi” obudowami USB 3.0 na dyski, które przeszły certyfikację amerykańskiej armii.

Prezentacji dysków towarzyszy Transcendowy Konkurs Dyskowy, w którym wygrać można, a jakże, dysk SSD. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, które znalazły się w zestawach powitalnych, i dostarczyć wypełnioną ankietę odpowiednim osobom (można ich poznać po czerwonych koszulkach firmowych) aby wziąć udział w losowaniu. A jest o co walczyć — nagrodą jest 2,5-calowy dysk SATA III SSD720 o pojemności 128 GB. Zwycięzcę poznamy podczas jutrzejszej imprezy integracyjnej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)