Houdini 14 – renderowany piasek jeszcze nigdy nie był tak prawdziwy

Houdini 14 – renderowany piasek jeszcze nigdy nie był tak prawdziwy

Houdini 14 – renderowany piasek jeszcze nigdy nie był tak prawdziwy
20.01.2015 17:32, aktualizacja: 21.01.2015 09:36

Firma Side Effects Software wydała kolejną wersję znanego w branży programu do modelowania, animacji 3D i generowanie efektów specjalnych – Houdini 14. Program przynosi nowe możliwości na polu renderowania włosów i futra, lepszą skalowalność i kolejne optymalizacje, które ucieszą przede wszystkim filmowców i twórców gier.

„Pod maską” programu znajdziemy między innymi nowe mechanizmy symulacji materiałów sypkich, bazujące na dynamice molekularnej. Dzięki temu środowisko doskonale sprawdzi się przy renderowaniu piasku – tak suchego, jak i mokrego. Dzięki wykorzystaniu operatorów bazujących na wewnętrznym języku VEX (Vector Expression) programu, obliczenia mogą wykorzystywać CPU bądź jednostkę graficzną i OpenCL.

[vimeo=http://vimeo.com/115709906]Sporo zmian wprowadza nowy system tworzenia grup – zaczynając od interfejsu przyjaznego użytkownikowi po przyspieszane sprzętowo wyświetlanie instancji grup. Stąd możemy kierować układem grupy, sterować jej ruchem, unikaniem kolizji, a także dostosować możliwości ruchu do układu terenu. Na razie narzędzia te sprawdzą się przede wszystkim w renderowaniu grup na drugim planie, wykonujących podstawowe ruchy, ale w przyszłości zostanie rozbudowany o bardziej skomplikowane możliwości interakcji oraz AI, które będzie sterować podążaniem za „przewodnikiem”.

Houdini 14 to także nowy interfejs użytkownika. Znajdziemy tu nowe „uchwyty”, poprawione zaznaczanie krawędzi, nowe narzędzia do pracy z teksturami w przestrzeni UV (Flatten i Layout) z obsługą UDIM (U-Dimension) czy możliwość tworzenia własnych paneli. Kolejną nowością są nowe narzędzia do „czesania” włosów i futra generowanego przez program. Edytor animacji został wyposażony w warstwy, a wyświetlanie i prezentacja ruchów kości animowanych postaci została zauważalnie przyspieszona.

[vimeo=http://vimeo.com/116557961]Do Houdini 14 dołączony został zestaw nowych materiałów instruktażowych, które mają pomóc nowym użytkownikom wdrożyć się w pracę z programem. Krótkie materiały mają na celu prezentację sposobu używania konkretnych narzędzi. Na stronie producenta nie brak także lekcji dotyczących bardziej złożonych zagadnień, jak generowanie krajobrazów. Tam też znajduje się pełna lista nowości w Houdini 14.

Houdini 14 w pełnej wersji kosztuje 1995 dolarów, przemysłowa wersja Houdini FX kosztuje zaś 4495 dolarów. Dla mniej wymagających przygotowane zostały dwie tańsze wersje – Houdini Indie za 199 dolarów rocznie oraz Houdini Apprentice – zupełnie darmowa wersja, przeznaczona do użytku edukacyjnego i domowego, którą można pobrać z naszej bazy programów dla systemów: Windows, Linux i OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)