HP TouchPad z Androidem czy z Ubuntu?

26.08.2011 17:07, aktual.: 26.08.2011 17:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tablet z systemem WebOS HP TouchPad, wielką klapę wycofaną z produkcji niecałe dwa miesiące po premierze, chyba da się jednak uratować. Producent już położył na TouchPadzie krzyżyk, ale użytkownicy jeszcze się nie poddali.

Ogłoszenie zakończenia rozwoju urządzeń mobilnych z WebOS przez HP spowodowało drastyczne obniżenie cen tego modelu tabletu w sklepach. W niektórych sieciach można było kupić TouchPada za 99 dolarów, czyli o ponad 300 dolarów taniej, niż wynosiła pierwotna cena. To pomogło, zalegające w magazynach niepopularne tablety rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Tylko co dalej?

Przyszłość systemu WebOS jest dość niepewna, a wybór aplikacji dla systemu jest bardzo ograniczony, więc warto rozejrzeć się za alternatywą. Jak zwykle w takich sytuacjach użytkownicy sięgają po jakąś dystrybucję Linuksa. TouchPad to przede wszystkim 9,7-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1024x768 pikseli i procesor Qualcomm Snapdragon 1,2 GHz, czyli nic, czego by system z pingwinkiem nie obsłużył. Serwis GigaOM poinformował o udanej próbie instalacji Ubuntu na TouchPadzie, której dokonał Brad Linder Liliputing — użytkownik forum PreCentral. Instrukcja postępowania została opublikowana na blogu Liliputinga.

Jednak większe nadzieje pokłada się w projektach opartych o Androida. Sporo rozgłosu zyskał sobie uruchomiony na RootzWiki projekt TouchDroid — próba przeportowania Androida 2.3 (Gingerbread) na TouchPada, prowadzony przez Thomasa Sohmersa. Z kolei serwis Hack N Mod oferuje nagrody pieniężne dla programistów, którym uda się przeportować elementy Androida na TouchPada. I tak na przykład za port obsługi WiFi można otrzymać 300 dolarów, a za działającą kamerkę 350 dolarów. Motywacja finansowa może okazać się wystarczająca, by tchnąć nowe życie w uśmiercony przez HP sprzęt.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)