Huawei dogadał się z Google? Mate 20 Pro wraca do programu Google Android Q Beta

Strona główna Aktualności
Fot. Komórkomania (Miron Nurski)
Fot. Komórkomania (Miron Nurski)

O autorze

Huawei wraca do łask. Smartfon Mate 20 Pro wrócił na listę urządzeń uprawnionych do testów Androida Q. I to mimo, że Donald Trump nakazał go z tej listy usunąć. To oznacza ocieplenie relacji między Huawei i Google. I początek nowego rozdania.

Rozporządzenie Trumpa sprawiło, że Huawei nie będzie mógł korzystać z przyszłych rozwiązań Google'a. Android Q to system operacyjny, który na razie dostępny jest tylko w wersji beta. Czyli jest jednym z przyszłych rozwiązań amerykańskiej firmy. To dlatego Mate'a 20 Pro wykreślono z listy.

Tymczasem okazuje się, że smartfon wraca tam, gdzie znajdował się przed zablokowaniem Huawei przez Departament Handlu USA. Posiadacze Mate'a 20 Pro jednak wezmą udział w beta testach Androida Q.

Nie sposób przemilczeć polityczne znaczenie tejże decyzji. Huawei małymi kroczkami dogaduje się z Google. Nieoficjalnie udało nam się potwierdzić, że rozmowy trwają i są rokujące.

Trump blokuje Huaweia

Wprawdzie rząd amerykański tymczasowo zawiesił sankcje na Huawei, do 19 sierpnia – ale scenariusz zakładający włączenie Mate'a 20 Pro w betę tylko po to, aby zaraz go z niej wyrzucić, wydaje się niezwykle mało prawdopodobny. A jeśli tak, można się spodziewać, że zniesione zostaną kolejne ograniczenia.

Ani Huawei, ani Google na ten moment nie komentuje sprawy. Do obydwu firmy wysłaliśmy pytania. Czekamy na odpowiedzi.

© dobreprogramy
s